Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 29-10-12, 12:41
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ, κοιτα, το συγκεκριμενο κολπακι με τα δαχτυλιδια το εχω δει, αρα υπαρχει. Το αν το εχει ο Καυκας η οχι δεν το ξερω, αλλα υποθετω θα εχει μια και λογικα σε ενα μεγαλο ηλεκτρολογειο θα βρισκεται.
Ουσιαστικα ειναι κρικοι που δενουν μια λαμπα πανω σε μια αλλη (δε μπορεις βεβαια να βαλεις 10 λαμπες, εχει και ορια αλλα 3 μπαινουν σιγουρα)
Νομιζω καταλαβα πως γινεται ,λογικο ειναι να μην μπαινουν πολλες λαμπες αναπτυσσεται κ καποια Α θερμοκρασια! ( που δεν με πειραζει καθως μπορει να μ λυσει τα χερια) Θα ρωτησω σε 2-3 ηλεκτρολογικα εδω , αν δν βρισκω ακρη θα επικαλεστουμε την μνημη σου να θυμηθεις π το ειδες
-------------------------
φιλε Νick! Πηγα σημερα και εψαξα σε pet shop αλλα και σε ηλεκτρολογικα ειδη.
Εχω τις εξής παρατηρησεις :

-Οi pet shopades επεμεναν οτι σε 50λιτρο μπορώ να βάλω και πάνω απο 2 ζεύγη dwarf gouramakia για σκληρότητες να μην ανησυχώ καθόλου και στο ph ειμαι οκ ** απλα ενημερωτικά δεν ειμαι σίγουρος αν θα βάλω gouramakia θελώ οι συνθηκες διαβίωσης να ειναι πολυ καλες για τα ψαράκια** , οσο για το προβλημά μου στο φωτισμό μου έδωσε την εξής λύση ενας απο αυτούς :
Aquael την 11αρα και μου λεει θα εισαι comple!
Την εχεις ξαναδεί την παραπάνω?

Πηγα σε ηλεκτρολογικα είδη και ρώτησα ενα παιδι που μου είπε μπορεί να μου δώσει φτηνότερη και καλύtερη λύση.
Να πάρω 2 ταινίες με ledakia ( μπορει να μου παραγγείλει μεχρι και 5.6κ Κελβιν)
και αφου μονοθούν κατάλληλα (γνωρίζει ο ίδιος) να τις τοποθετήσουμε , τοσο απλο... + δεν θα αναπτύσσει θερμότητα. Μου φαίνεται σαν η καλύτερη λύση ενω ειναι παρα πολυ οικονομική! ετσι θα φτάσω στα 30+ w που θα είναι αρκετά καλά . Ανησυχω ομως λιγο για την μόνωση.
Δεν εχω δοκιμάσει τιποτα απο τα παραπάνω εσυ τι θα μου πρότεινες?
Να του πώ στα 5.000 kelvin θα ειναι καλά για τα φυτα μου έτσι?
**Για την λύση που μου πρότεινες εσυ μυ είπε γίνεται αλλα ειναιδύσκολο να το συγκρατήσεις με γωνία ωστε να ειναι 100% ωφέλιμο το φώς του**
Κάτι ακόμα τον ρώτησα για υπόστρωμα που ενδιαφέρομαι και μου πρότεινε ενα χαλικακι που ειναι πανάλαφρο παει 7,5 ευρώ το σακουλάκι δεν θυμάμαι λεπτομέρειες δεν σημείωσα και μου είπε οτι ενα σακουλάκι απο αυτο (περιεχει αρκετα ιχνοστοιχεια μου έλεγε διάφορα δεν γνωρίζω και θα το ψάξω και αυτο ) και λιγο χαλίκι που εχεις θα ειναι οτι πρέπει για τα φυτά σου με το flourish που χρησιμοποιούσα!

Συνεπώς μαλλον θα καταλήξω σε φυτεμένο τελικα που θα εχει γενικά σκληρό νερό και ουδέτερο ph , κοντα στις τιμές του νερού δικτύου


Υ.Γ
. Το θέμα που μπορώ να το μεταφέρω καθώς εχουμε ξεφύγει απο τα λαβυρινθόψαρα , αυτο που ενδιαφέρει ειναι να κανώ ενα σωστα στρωμενο 50αρι , με αρκετά φυτά εχοντας ως βάση τις παραπάνω συνθήκες. Εκτιμώ αφάνταστα την βοήθεια του nick αλλα θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη, ευχαριστώ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Grimo : 29-10-12 στις 12:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01791 seconds with 11 queries