Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 09-12-15, 08:44
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν δημιουργει προβλημα ακριβως,απλα δεν συστηνεται σε νεοστημενα ενυδρεια γιατι δεν θα αφησει τα ωφελιμα βακτηρια να αναπτυχθουν,αφου η αμμωνια θα κρατιεται στο ζεολιθο.

σε ωριμο ενυδρειο με σωστη ρουτινα και καθαριοτητα δεν θα πρεπει να υπαρχει προβλημα γιατι υπαρχει ηδη βιολογια (και μεσα στα υλικα και στις επιφανειες του ενυδρειου)και δεν υπαρχει και αμμωνια.

αυτο ομως που μπορει να συμβει ειναι να αποδυναμωσει την υπαρχουσα βιολογια αφου οι ρυποι δεν θα επαρκουν για πολυ μεγαλο αριθμο βακτηριων.
που σημαινει πως αν καποια στιγμη βαλεις αλατι και ο ζεολιθος "αδειασει" αυτη η αμμωνια που εχει κρατησει θα παει στο νερο ξαφνικα αφου η βιολογια δεν θα φτανει για να τη διασπασει.

απτην αλλη,ενα ποσοστο βιολογιας θα αναπτυχθει και στο ζεολιθο,οποτε ισως να εξισοροπει καπως τα πραγματα.δεν ξερω ποση θα ειναι αυτη ομως,οποτε θα πας δοκιμαζοντας και ρισκαροντας καπως.

ισως(δεν το εχω δοκιμασει) να ειναι καλυτερα αν μπει σε τελευταιο σταδιο μετα τα βιολογικα υλικα στο φιλτρο.αλλα δεν εχω παιξει τοσο πολυ με το ζεολιθο για να δω πως συμπεριφερεται αναλογα με τη θεση του.
εχω την εντυπωση ομως πως επειδη λειτουργει ιοντοανταλλακτικα,δεν θα εχει μεγαλη διαφορα η θεση στην οποια βρισκεται στο φιλτρο...
δηλαδη ακομα και αν τον εβαζες σε σακουλακι εκτος του φιλτρου μεσα στο ενυδρειο,παλι το ιδιο θα ητανε.

οταν ξερεις τι κανεις,ποσο ταιζεις και ποση αμμωνια δημιουργει το ταισμα που κανεις και τα ψαρια σου,τοτε μπορεις να το ελεγξεις καπως.
αλλα καποιος που ριχνει αβερτα φαι και εχει γερη βιολογια μεν,αλλα δεν "ασχολειται" και πολυ με ολα τα υπολοιπα(η καποιος που στηνει ενυδρειο πρωτη φορα)
θαναι πιο δυσκολο να το ελεγξει και μπορει κατι να στραβωσει πιο ευκολα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01522 seconds with 11 queries