Θέμα: Crash test
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 21-12-04, 01:49
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή Crash test

Αρχίζοντας θ άθελα να πω ότι το είναι αναγκαίο το θέμα να αντιμετωπιστεί με προσοχή γιατί είναι αρκετά σοβαρό.
Θα παρακαλούσα από τους συμμετέχοντες στην συζήτηση να το δουν από την ίδια οπτική γωνία.

Το θέμα μας είναι κατά πόσο είναι αξιόπιστα τα τεστ που χρησιμοποιούμε για την μέτρηση διαφόρων παραμέτρων του νερού στα ενυδρεία.
Έπειτα από έρευνα στο ιντερνετ και μαζεύοντας την όποια εμπειρία έχω αποκτήσει άρχιζα να βγάζω το συμπέρασμα ότι τα τεστ δεν ανταποκρίνονται σε αυτό που ζητάει ο μέσος χομπίστας.
Φυσικά το θέμα δεν αφορά μόνον τον μέσο χομπίστα αλλά και τον αρχάριο και τον προχωρημένο (ψαγμένο).
Θα ξεκινήσω από τον αρχάριο γιατί εκεί είναι που πραγματικά πονάει.
Τι είναι αυτό που ενδιαφέρει τον αρχάριο και τι θα πρέπει να τον ενδιαφέρει?
Πρώτα απ όλα είναι η τιμή.
Θα πρέπει να εξηγήσουμε στον αρχάριο ότι το χόμπι που διάλεξε δεν είναι και το ποιο φθηνό.
Σίγουρα όμως είναι προσιτό γι αυτό του το εξηγούμε και δεν τον αποθαρρύνουμε στο ξεκίνημα
Οπότε θα πρέπει να είναι προετοιμασμένος ένας αρχάριος να βάλει λίγο το χέρι στην τσέπη.
Τώρα πόσο θα το βάλει?
Αυτό εξαρτάτε καθαρά από τον χομπίστα.
Στην προσπάθεια μας να βοηθήσουμε τους αρχάριους υπάρχει πάντα η πιθανότητα
να τους οδηγήσουμε σε λάθος δρόμο μια και ο καθένας μας έχει διαφορετικές εμπειρίες.
Διαφορετικές εμπειρίες όσα είναι και τα διαφορετικά setup του κάθε χομπίστα.
Διασταυρώνοντας λοιπόν τις πληροφορίες μας βγαίνουν κάποια θετικά συμπεράσματα.
(Συγνώμη αν συνεχίζω για λίγο από το θέμα Test:υγρά Vs Sticks όμως θα πρέπει να υπάρχει μια ολοκληρωμένη εικόνα στα μάτια του χομπίστα.)

Κάνοντας μια μικρή έρευνα αγοράς αμέσως προκύπτει το αρχικό συμπέρασμα ότι τα sticks είναι ποιο φθηνά.
Αξίζουν όμως τελικά αυτό που θα πρέπει να προσφέρουν?
Εδώ πλέον τίθεται θέμα αξιοπιστίας
Ας προσθέσουμε εδώ τον όρο αξιοπιστία/Τιμή
Έχουν την δυνατότητα τα sticks να δείχνουν μικρές αποκλίσεις?
Από την δική μου εμπειρία λέω πως όχι.
Όχι μόνον δεν δείχνουν μικρές αποκλίσεις όμως αστοχούν και σε μεγάλες.
Από τα δικά μου χέρια πέρασαν stick τριών διαφορετικών εταιριών.
Έχω ακόμη και χαρτάκια μέτρησης του pH της MERCK που με <<ανάγκασαν>> στο τέλος να αγοράσω Phμετρο/α.
Της οποίας (MERCK ) η ακρίβεια τους στο pH είναι 5,5 - 5,8 - 6,2 - 6,4 - 6,7 - 7
Χρειάζονται τόσο μεγάλες ακρίβειες?
Σε κάποιες περιπτώσεις κρίνω πως είναι απαραίτητες.
Πως περνάει ένας χομπίστας από τα sticks στα υγρά τεστ?
Μα φυσικά όταν του παρουσιαστεί το πρώτο πρόβλημα.
Αν για καλή του τύχη δεν του παρουσιαστεί σοβαρό πρόβλημα τότε παραμένει στα sticks
Έχει δώσει ο χομπίστας αρχικά χρήματα για sticks και πριν ακόμη του τελειώσουν περνάει στα υγρά τεστ.
Και έτσι έχει και από τα δύο.
Και αν ακόμη του έχουν τελειώσει τα sticks πάει και αγοράζει μόνον και μόνον για να βγει από την απορία για την αξιοπιστία τους.
Και συνεχίζω στο θέμα μας.
Πόσο όμως είναι αξιόπιστα τα υγρά τεστ?
Ρίξτε μια ματιά εδώ και συνεχίζω παρακάτω. συνεχίζεται
http://www.korallenriff.de/nitratmessung.html
http://www.korallenriff.de/phosphatmessung.html
http://www.korallenriff.de/nitrat2004.html
http://www.korallenriff.de/04Phosphatmessung.html
Δυστυχώς δεν κατάφερα να βρώ τα λίνκ όσως αφορά τα Sticks.

και η συνέχεια
Δεν είναι μόνον η αξιοπιστία των τεστς αλλά και η ικανότητα του καθενός
να μπορούν να δουν τις σωστές μετρήσεις.
Αν κάνουν το ίδιο τεστ 5 άτομα η πιθανότητα να κάνουν λάθος τα δύο από αυτά είναι πολύ μεγάλη. Δεν έχετε παρά να το δοκιμάσετε στην πράξη.
Από αυτό και μόνον βγαίνει το συμπέρασμα ότι δεν βλέπουν όλοι το ίδιο ή δεν έχουν την ικανότητα να δουν κάποια χρώματα με τον ίδιο τρόπο.
Εκτός του ότι υπάρχει η πιθανότητα να κάνουν λάθος το ίδιο το τεστ μπορεί να βγάλει λαθεμένες ενδείξεις.
Μιλάμε για τεστ τα οποία έχουν σωστή ημερομηνία λήξης.
Σε πειράματα που έχουν γίνει έχει αποδειχτεί ότι το ίδιο τεστ κάποιας εταιρίας από διαφορετικές όμως παρτίδες έδειχναν άλλες μετρήσεις.
Πως είναι δυνατόν να γίνει αυτό?
Ξεκινάει από τον μη σωστό έλεγχο της παραγωγής, την αστοχία των υλικών, και την έλλειψη τεχνογνωσίας κάποιων εταιριών.
Τώρα μένει να προτείνω ή να μην προτείνω τα liquid test.
Φυσικά και θα τα πρότεινα όμως ποια εταιρία να διαλέξω?
Δεν είναι όλες το ίδιο αξιόπιστες.
Προς αυτόν τον δρόμο θα πρέπει να προσανατολιστούν οι προχωρημένοι χομπίστες
Να ερευνήσουν ποια από τα τεστ της αγοράς είναι αξιόπιστα.
Ένα πρώτο βήμα μπορεί να γίνει κάλλιστα με μια πρόχειρη ψηφοφορία από τα τεστ που έχουν δοκιμάσει μέλη του συλλόγου και θεωρούν αξιόπιστα.
Ονόματα εταιριών
Sticks
Liquid test
Photometer
Και το είδος του τεστ
Κάνω και μια πρόταση προς τον σύλλογο για την αγορά ενός προσιτού και αξιόπιστου φωτόμετρου στην προσπάθεια να συγκριθούν τα τεστ της αγοράς.
Δεν ξέρω αν είναι εφικτό.
Απλά μια πρόταση κάνω.
ΥΓ.
Αυτήν την στιγμή έχω ένα παλιό φωτόμετρο της roche το οποίο θέλω να το ξαραχνιάσω και να το κάνω να δουλέψει ώστε να βγάλω συμπεράσματα που αφορούν........
Πάντως όχι τεστ τα τεστ
Η απόλυτη ακρίβεια με νοιάζει από πλευράς έρευνας.
Η απλή ακρίβεια με νοιάζει από πλευράς αξιοπιστίας.
Αυτό που θα βρω απλά και μόνο αξιόπιστο θα μου δώσει την δυνατότητα να ξοδέψω τα λιγότερα χρήματα.
Κάνω και μια πολύ μικρή αναφορά
Nkarvounis:Κάνουμε τόσα έξοδα για τα ενυδρεία, θα είμαστε φειδωλοί στην αγορά των test?? Ποιός ο λόγος ??
Lasal: και γω το ίδιο λέω
sot-zoe: θελω να πω οτι εγω δεν θα προτεινω σε κανενα νεο χομπυστα που θελει να ξεκινησει ενα απλο ενυδρειο να παρει 6 ακριβα υγρα τεστ ( ΝΟ2 , ΝΟ3 , ΚΗ ,GH , PH και αμμωνίας )
Lasal:και γω το ίδιο λέω όμως...... ένα Liquid test ΝΟ3 και αυτό μετά από 3 βδομάδες?
Και ίσως τα υπόλοιπα σιγά σιγά ανάλογα με την οικονομική δυνατότητα του καθενός?
Φιλικά Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02311 seconds with 11 queries