Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 16-12-04, 12:55
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Σχετικα με το τεραστιο οχι θα ερθω σε αντιθεση με πολλους σε αυτο τ σημειο .
Και εξηγουμε αμεσως
Ενας νεος στο χομπυ δεν χρειαζετε ακριβης μετρησεις τις οποιες δεν αμφισβητει κανενας νομιζω απο τα υγρα τεστ , τον νεο δεν τον νοιαζει εαν εχει 7,2 ph που θα του δωσει το στικ ή 7,35 ph που θα του δωσουν τα υγρα .
Τον νοιαζει να δει τα ΝΟ2 και ΝΟ3 το ph και τις σκληροτητες εστω και με μια μικρη αποκλιση για να ξερει που βαδιζει και οχι οι τελειες και ακριβης μετρησεις , και αυτα του τα δειχνει μια χαρα το τεστ με τα στικς .
Το μονο που θελει να παρει σε υγρο και ειναι απαραιτητο για την αρχη ειναι ενα υγρο τεστ της αμμωνιας .
Αρα με ενα στικ και ενα αμμωνιας ειναι ενταξει για την αρχη .
Το λεω ευτο γιατι ειναι και το σοβαρο θεμα κοστους , που εαν παρει ολα τα τεστ σε υγρα θα χρειαστει πολλα € ενω με 12-14€ τα στικς και αλλα 15-20 η αμμωνια καθαρισε , και με τα λεφτα που θα εδινε για τα υπολοιπα υγρα περνει και ενα ακομα ανυδρειο
Εγω ας πουμε δεν εχω υγρα τεστ , εχω αυτα τα "χαρτακια" και κανω μια χαρα την δουλεια μου μια φορα στο τοσο που κανω ετσι μια μετρηση για να δω που βρισκομαι και δεν εχω απογοητευει ποτε (αρκει να κανει σωστα τις μετρησεις στο ενα λεπτο που λενε και οι οδηγιες ) , για πειτε μου εγω που εχω ενα στρωμενο και ισσοροπημενο ενυδρειο εδω και 3,5 περιπου χρονια τι με νοιαζουν οι μετρησεις με απολυτη ακριβεια ;;; και πειτε μου ενας νεος που στηνει τωρα ενυδρειο τι τις θελει τις μετρησεις με τοση ακριβεια ;;;;;
Η τοποθετηση αυτη ειναι προσωπικη αποψη και ειναι ο "κανονας" με τον οποιο ερχετε σε αντιθεση , και η θεση αυτη πηγαζει απο προσωπικη πειρα και απο την απορια που μου γεννα αυτος ο κανονας .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01486 seconds with 11 queries