Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 26-01-13, 16:41
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manos_SKG Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλιστα ... fair play, political correct, προστασία στον προλαλήσαντα! Γιατί υπάρχει ιεραρχία και παλαιότητα εδώ μέσα?
καμια σχεση, εξ αλλου με το Σπυρο εχουμε γινει "βιδες" καμποσες φορες για το θεμα των μπουκαλοβακτηριων, απλα θεωρω οπως ειπα και πιο πανω πως αν καποιος εμπειρος ανθρωπος (που ξερουμε πως διατηρει υγειη ενυδρεια και δε λεει χαζομαρες ) δινει συμβουλες σε καποιο αρχαριο με τροπο βημα προς βημα καλο ειναι να μην αντιπαραθετει καποιος τις δικες του αποψεις ωστε να μην υπαρξει συγχιση.
Τωρα απο κει και περα αν ο αρχαριος θελει να μελλετησει παραπερα για να παρει περεταιρω γνωσεις αυτο ειναι αλλο θεμα που ξεφευγει απο το "βημα βημα"

Παράθεση:
Εγώ παιδιά καινούργιος είμαι, γνώμες ζητάω και όσο περισσότερη πολυφωνία βλέπω τόσα περισσότερα πράγματα μαθαίνω.
εν μερι εχεις δικιο, ομως το ενυδρειο σου ειναι σε κρισιμη κατασταση οποτε επι του παροντος το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ακολουθησεις ενα τυφλοσουρτη, και μετα οταν περασει η μπορα μπορουμε να συζητησουμε χιλια δυο.
Η σειρα που σου εδωσε ο Σπυρος δεν ειναι λαθος οποτε δε βλεπω λογο να δωσω τις δικες μου συμβουλες (οι οποιες εκτος οτι δεν περιλαμβανουν μπουκαλακια ειναι και διαφορετικες σε καποια σημεια, ομως σε ενα επιθυμητο αποτελεσμα δε φτανεις μονο με ενα και μοναδικο τροπο )

Παράθεση:
Σαν νέος πιστεύω ότι οι ΥΓΕΙΗΣ αντιπαραθέσεις περισσότερα προσθέτουν στη γνώση.
βεβαιως και συμφωνω (εξ αλλου ειμαι λατρης της αντιπαραθεσης), αν ψαξεις τα θεματα τα οποια γινονται συζητησεις εκ του ασφαλους (εννοω εκει οπου δεν υπαρχουν ψαρια να κινδυνευουν) ειμαστε γεματοι αντιπαραθεσεις.
Οταν ενα θεμα ομως εχει γραμμενο πανω του με xxxl bold τη λεξη sos τοτε θεωρω ανουσιες και σπαστικες τις αντιπαραθεσεις (κατι που προφανως δεν βλεπουν ετσι οι περισσοτεροι αλλα ειναι θεμα ιδιοσυγγρασιας)


Παράθεση:
Επίσης είναι καλό να βλέπει ένας αρχάριος διαφορετικές "σχολές" σκέψεις και να καταλαβαίνει ότι υπάρχει και χώρος διαφορετικών προσεγγίσεων - ξέρω 'γω ίσως πχ να είναι μια άλλη προσέγγιση το να αγόραζα ένα καινούργιο φίλτρο με χώρο να προστεθεί βιολογικό υλικό να ισορροπούσα τις συνθήκες και σε κανα χρόνο και πριν γίνουν τα ψάρια τέρατα να το μετέτρεπα σε τροπικό - λέω γω τώρα! Βέβαια και να ήθελε κάποιος να το γράψει αυτό δεν θα το τολμούσε με πρακτικές τύπου μη διαφωνείτε όταν κάποιος λέει το σωστό.
απαντας μονος σου πιο κατω λεγοντας :


Παράθεση:
Και φυσικά δεν είναι σωστό να κρατάς 2 χρυσόψαρα σε 45 άστρωτα λίτρα!
ειναι ενα προβλημα που πρακτικα δεν εχει λυση που να μην περιλαμβανει ενα μεγαλυτερο χωρο (τωρα ενυδρειο θα ειναι? πλαστικο κουτι θα ειναι?
πισινα θα ειναι? ....κατι μεγαλυτερο τεσπα)

Παράθεση:
Τώρα όμως αυτή είναι η κατάσταση! Υπαρχει τρόπος η γυάλα μου λοιπόν να γίνει ενυδρείο?
κατα τη γνωμη μου οχι.
Υπαρχουν τροποι σιγουρα να καταφερεις να επιβιωσουν τα ψαρακια για ενα ορισμενο χρονικο διαστημα οπως θα γινοταν αν ηταν σε καραντινα, οκ, οχι ομως για να ζησουν σωστα ολο το υπολοιπο της ζωης τους.



Παράθεση:
Αυτό ρωτάω και θα χαρώ αν κάποιος μπορεί να μου δώσει απάντηση έστω και σε PM έτσι για να μην προκαλέσουμε και το αίσθημα δικαίου!
εχεις παρει ηδη συμβουλες τις οποιες αν ακολουθησεις -ασχετα με ολα οσα υπωνονται εδω- θα καταφερεις να διατηρησεις πιθανων στη ζωη τα ψαρια σου μεχρι να αναβαθμιστεις.
Αν καποιος σου δωσει διαφορετικες συμβουλες που επισεις να εχουν το ιδιο αποτελεσμα η διαφορα στην ουσια θα ειναι μηδαμινη, και το υπαρκτο προβλημα σου δεν ειναι απλα το θεμα των λιτρων αλλα το θεμα του χωρου...
Αντε και πες οτι συνδεσες το ενυδρειο με τη βρυση και δεν εχεις ουτε φιλτρα ουτε τιποτα αλλα μονιμα πεντακαθαρο νερακι, τα συγκεκριμενα ψαρια εκει μεσα περιοριζονται και ειτε καποια στιγμη δε θα μπορουν ουτε να στριψουν εκει μεσα, ειτε θα υποστουν νανισμο με ολες τις πιθανες συνεπειες.
Το αμεσο προβλημα που πρεπει να λυσεις ειναι βεβαια να φτιαξεις γρηγορα βιολογια, και αυτο μπορει να επιτευχθει μονο με μπολι.
ευτυχως υπαρχουν παρα πολλοι συγχομπυστες στη Θεσσαλονικη οποτε αν γραψεθις μια αγγελια με τιτλο "ζητειται μπολι αμεσα, Θεσσαλονικη" ολο και καποιος θα βρεθει. Το πιο δυσκολο στην επιλυση του ομως προβλημα ειναι το μετα...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02129 seconds with 11 queries