Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 13-12-02, 23:26
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ

--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ
Post by: halvas69 on 01/14/02 at 01:49:49
--------------------------------------------------------------------------------
XA,XA,XA,XA,XA,XA,XA ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Τώρα μάλιστα.

ΚΑΤΑΛΑΒΑ !!!

Μπράβο Ανδρέα "The truth was REALLY out there (MCH)"

Κυρίες μου, έχετε την συμπάθεια μου ;D ;D ;D
Καθότι εργένης και αντιπαθών τα της ακαταστασίας.

WATER SPILLS ON THE CARPET !!! (χα,χα,χα) ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Maria on 01/14/02 at 03:15:27
--------------------------------------------------------------------------------

Λοιπόν, η απάντησή μου θα έχει 3 σκέλη:
1. Για να μην βγούμε εκτός θέματος θα αρχίσω απαντώντας στην βασική ερώτηση "ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ;;;
-ΩΣ ΕΡΓΕΝΗΣ dear George!!! (και μάλιστα με τσιμεντένια βάση για να μην μετακινείται!!! LOL!)

και τώρα που είμαστε "εντός θέματος" (Τόλη), συνεχίζω!!! ;D ;D ;D

2. Ανδρέα, πολύ ωραίο το άρθρο που του προτείνεις να διαβάσει, αλλά ξεχνάς ότι το συγκεκριμένο έχει Happy end με 1300άρι και λοιπά ενυδρεία!!!
( Το σύνηθες σκηνικό δεν έχει Happy end... έχει μόνο ΧΑΠΙ... και δη, από Laxotanil και πάνω!!! :P )

3ο... και βασικότερο:
Dear, Γιώργο μας ενημέρωσες ότι ο φίλος σου υπήρξε ευγενικός χορηγός 2 φίλτρων, ενός χαλασμένου θερμοστάτη και ενός εσωτερικού θερμομετρου.

ΤΑ ΔΥΟ 120άρια ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΤΙ ΤΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ;;; > >
ΚΑΘ'ΟΤΙ... ΤΑ ΘΕΛΩ!!! ΣΗΜΕΡΑ... ΑΥΡΙΟ... ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΧΤΕΣ!!! ;D ;D ;D




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: ASCCO1 on 01/14/02 at 12:59:18
--------------------------------------------------------------------------------
Υπαρχει μια παλια παροιμια που λεει " Το παιδι και το σκυλι οπως το μαθεις......."
Αντικατεστησε οποιο απο τα δυο θελεις με την λεξη '' ΓΥΝΑΙΚΑ'' και εχεις λυσει το παραπανω προβλημα ;D ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 01/14/02 at 13:11:24
--------------------------------------------------------------------------------
Τα ΕΔΩΣΕ !!! > > >
Τώρα σε αυτόν που τα έδωσε, τα φίλτρα δεν τα ήθελε ? ???
Να σου πω την αλήθεια, δεν τον ρώτησα για τα φίλτρα, δηλαδή, γιατί δεν τα έδωσε.

Έχω και νέα.

Τα αγόρασα ΟΛΑ !!!
Φυτά, βυθό, θερμοστάτη και μία διακοσμητική πέτρα από λάβα.
ΠΩ-ΠΩ-ΠΩ "χάσιμο" να το χαζεύω.

Τόλη όσον αφορά τα φυτά :
Έχεις κάποια διεύθυνση, για να δω φωτογραφίες από διάφορα φυτά, ώστε να καταλάβω τι φυτά είναι ?
Μου έδωσε 2 που είναι λέει: Πολύ σκληρά και αντέχουν, αααα είναι και πράσινα (Τώρα τι άλλο να πω ? - καταλαβαίνεις.)
Άλλα 2 που είναι : Απλώς όμορφα (Γκε-γκε ?)
Και άλλα 5 που είναι φθηνά (Πω-πω ενημέρωση!!!)
Η αλήθεια είναι ότι εγώ τα διάλεξα, γιατί μου άρεσαν (Αισθητικά)
Αλλά η συνήθεις ορολογία ήταν : Πράσινα και φυτά. (ΜΕΓΑΛΕ ή καλύτερα ΜΕΓΙΣΤΕ.)
Τώρα ότι νομίζεις, πράξε...........
Έχει σημασία ότι το ενυδρείο είναι "τίνγκα" στην φυσαλίδα ? (Καλό ή κακό ?)

Να επανέλθω και στην Μαρία.
Κορόιδευα εεε?
Που να δείς την μοκέτα την ώρα που έβαζα τον βυθό και τα φυτά :'(
Μανούλα μου, τι έπαθα ο δύστυχος !!!
Δηλαδή τις αλλαγές του νερού θα τις κάνω ή με μαγιώ ή θα ακολουθήσω την συμβουλή του Τάκη ( Τι κάνεις Δάσκαλε ? ) με λάστιχο ποτίσματος.
Α και το καλύτερο, μου άνοιξε η σακούλα με τα φυτά πάνω στο τραπέζι και το νερό πήγε στην μοκέτα, στον καναπέ και στο τζάκι ( Μα πως τα κατάφερα έτσι :'( )
Όσον αφορά το "ΜΕΓΑΛΟ", θα γίνει η βάση του από ALPHA-BLOCK,(info@Τάκης-Ανδρεάς) το οποίο θα το χτίσω για να μην μετακινείται !
ΤΣΙΟΥ !!! ;D ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Maria on 01/14/02 at 13:38:43
--------------------------------------------------------------------------------
Λοιπόν, Μάνθο καλά τα λες.. μόνο που ξεχνάς δύο βασικές παραμέτρους
1. Ένα παιδί απο τη στιγμή που γεννιέται και μετά, εξαρτάται από τους γύρω του
2. Ο σκύλος είναι ο πιο πιστός φίλος του ανθρώπου...

Καμία από τις δύο συνθήκες ΔΕΝ ισχύει για μία γυναίκα!!!
Καλό;;; ;D

ΥΓ1. πΆλι είμαι εκτός θέματος Τόλη ;D
ΥΓ2. Φίλε Γεώργιε, θα επανέλθω στην περίπτωση σου λίγο αργότερα!!! ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ
Post by: halvas69 on 01/14/02 at 14:29:25
--------------------------------------------------------------------------------
Τάκη,
έχει λυσσάξει > ο Βασίλης (POKOU) να βρεί το σφουγγάρι που λέγαμε.(Do you remember ?)
Άλλα...........τζίφος :'(
Εδώ και μία εβδομάδα, ψάχνει μία φίλη μας, όλα τα μαγαζιά στην Αθήνα.
Την φόρτωσε με διευθύνσεις και την έστειλε προς αναζήτηση.
Θα δούμε τι θα γίνει.
Και όταν το βρεί, που θα το βρεί σίγουρα, καθότι η Ευγενεία (Thats her name) έχει τη φήμη της μεγαλύτερης ξετρυπώστρας στον πλανήτη, θα σε ενημερώσουμε........ ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: ari on 01/14/02 at 14:43:06
--------------------------------------------------------------------------------
φίλτατε Γιώργο. ρίξε μια ματιά εδώ
http://192.38.244.204/go.asp?show=products
έχει φυτά ουυυυυυ! Να ψάχνεις με τις ώρες.




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 01/14/02 at 14:52:11
--------------------------------------------------------------------------------
thanks a lot God of war


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: ari on 01/14/02 at 16:12:20
--------------------------------------------------------------------------------
far from that! :
για δες και αυτό, είναι ίσως πιο εύχρηστο..
http://www.easyfishkeeping.com/tropica/Default.htm


ps. άλλος ένας 'στρώνεται' για το 'veg' κλαμπάκι ;D ;D ;D




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ
Post by: Takis on 01/14/02 at 18:55:26
--------------------------------------------------------------------------------


on 01/14/02 at 14:29:25, halvas69 wrote:
Παράθεση:
Τάκη,έχει λυσσάξει > ο Βασίλης (POKOU) να βρεί το σφουγγάρι που λέγαμε.(Do you remember ?)
Άλλα...........τζίφος :'(
Εδώ και μία εβδομάδα, ψάχνει μία φίλη μας, όλα τα μαγαζιά στην Αθήνα.
Την φόρτωσε με διευθύνσεις και την έστειλε προς αναζήτηση.
Θα δούμε τι θα γίνει.
Και όταν το βρεί, που θα το βρεί σίγουρα, καθότι η Ευγενεία (Thats her name) έχει τη φήμη της μεγαλύτερης ξετρυπώστρας στον πλανήτη, θα σε ενημερώσουμε........ ;D

Αρχικά έχω εγώ ένα κομμάτι αρκετά μεγάλο να σου δώσω, αλλά την απάντηση για την Αθήνα θα μας την δώσει ο Αντρέας που γνωρίζει εκεί τα κατατόπια και την αγορά της. Πάντως το δικό μου είναι από παραγγελία από την Γερμανία, κάτι που τώρα με τα ευρώ είναι επίσης πολύ εύκολο !!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ
Post by: halvas69 on 01/15/02 at 07:05:42
--------------------------------------------------------------------------------
Λοιπόν,
Τα φυτά έχουν ως εξής :

Τα 5 είναι EGERIA DENSA (1000%)
http://www.easyfishkeeping.com/tropi...plants/058.jpg

Τα άλλα 2 είναι κάποια από τα ANUBIAS BARTERI, μάλλον το CALADIIFOLIA 1705 http://www.easyfishkeeping.com/tropi...lants/101u.jpg χωρίς να είμαι σίγουρος. ???

Και τα τελευταία 2 μοιάζουν πάρα πολύ με το ECHINODORUS BLEHERI http://www.easyfishkeeping.com/tropi.../plants/71.jpg αλλά πάλι χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος :

(Είναι και αυτό που μου αρέσει πιό πολύ)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 01/15/02 at 07:12:27
--------------------------------------------------------------------------------
Η θερμοκρασία είναι σταθεροποιημένη στους 25 βαθμούς.
Και την λάμπα (Φθορισμού Philips TLD 18W/45) την ανάβω 12 ώρες την ημέρα.
Καλά πάμε ?
Τι λέτε ? ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: ASCCO1 on 01/15/02 at 12:45:28
--------------------------------------------------------------------------------
Το φως που εχεις ειναι λιγο !!
για να το υπολογισουμε " 1watt ανα 2 λιτρα νερου"
θα χρειαστει να βαλεις και αλλη λαμπα αν εχεις προβλημα χωρου στο καπακι του ενυδρειου βαλε το ballast απ την φθοριου εξω απο το καπακι ( μπορεις αν θελεις να βαλεις 1 μονο ballast και για τις δυο λαμπες η" τρεις)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: ari on 01/15/02 at 13:23:57
--------------------------------------------------------------------------------
Ναι κάνε κάτι για το φως...για χατήρι τουλάχιστον της Egeria densa! Τι έχεις για υπόστρωμα; Αν έχει όντως απο τα Echinodorous sp -η τελευταία φωτογραφία- τότε θα χρειαστεί ένα 'πληθωρικό' υπόστρωμα. Τα δυο άλλα ( εγκερια, ανουμπιας) νομίζω μπορούν και σε σκέτο χαλίκι
καλή συνέχεια



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 01/15/02 at 14:12:49
--------------------------------------------------------------------------------
Thanks, ;D
Θα αλλάξω την λάμπα και θα βάλω 2 μεγαλύτερες.
Όσον αφορά τον βυθό, πήρα ακριβώς τον ίδιο που είχε στο κατάστημα (Στο planted tank που είχε).
Είναι ψιλό χαλίκι με άμμο, σε μπέζ απόχρωση.
Έχει υφή σαν ελαφρόπετρα και τρίβεται "σχετικά" εύκολα.
Μάλλον η άμμος είναι το ίδιο το χαλίκι που έχει τριφτεί κατά τις μεταφορές, και έχει υποστεί κάποια ταλαιπωρεία.
Σαν πληθωρικό υπόστρωμα, τι εννοείς ?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: ari on 01/15/02 at 17:09:56
--------------------------------------------------------------------------------
εννοούσα να έχει θρεπτικά στοιχεία διαθέσιμα για την ανάπτυξη των φυτών. Τα χαλίκια -μικρά πετραδάκια- δεν προσφέρουν απολύτος τίποτα. Το ίδιο και η άμμος (ακόμα μικρότερα πετραδάκια). Τώρα για το δικό σου απο όσα μου γράφεις δεν ξέρω τι είναι, ομως είμαι 99,9% σίγουρος πως δεν είναι τίποτα απο αυτα τα δύο (άμμος ή χαλίκι γιατί δεν θα τριβότανε) μην ανησυχείς!





--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Tolis on 01/15/02 at 19:19:08
--------------------------------------------------------------------------------
Θα συμφωνησω κι'εγω για αλλη μια λαμπα (εστω στη λιστα αγορας γι αργοτερα) - ασχέτως φυτων, θα "δειξει" και το ενυδρειο και τα ψαρια καλυτερα.
Τα συγκεκριμενα φυτα θα πανε μια χαρά με απλο ουδετερο χαλικι, δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος (ουτε ειναι καιρος ακομα) να ασχοληθεις με αναμιγμενα υποστρωματα...το μονο που θα χρειαστει ο Echinodorus ειναι μια ταμπλετα λιπασματος κατω απο τις ριζες του καθε 1-2 μηνες (πολυ πιο απλο και πρακτικο)...
Θα συμβουλευα , μια και ειναι και φτηνα, να βαλεις κι αλλα Egeria densa, οσα σε παιρνει (οικονομικως)...ειναι φυτα που αναπτυσσονται σχετικα γρηγορα και βοηθανε κι αυτα λιγο στο βιολογικο καθαρισμα τραβωντας νιτρικα. Αν δεις οτι σου ψιλοχαλανε, ιδιαιτερα στο κατω μερος, ξεφυτεψε τα κι αστα να επιπλεουν για λιγο καιρο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: zincfree on 01/16/02 at 00:24:00
--------------------------------------------------------------------------------
Επειδή λίγοι Lfs αγοράζουν σφουγγάρια τέτοιου είδους (λόγω άγνοιας περί την χρήση τους) δεν ξέρω ποιός μπορεί να έχει. Δοκιμάστε στην ΑΒΥΣΣΟ (λεωφόρο Αλεξάνδρας).
Εγώ δυστυχώς δεν έχω προμηθευτεί ακόμη, γιατί πρέπει να το αγοράσω σε μεγάλα κομμάτια, που αφ' ενός κοστίζουν και αφ' ετέρου δεν αποθηκεύονται εύκολα.
Υπάρχουν πάντως και μάλιστα τουλάχιστον τριών διαφορετικών πυκνοτήτων που μετριέται σε πόρους ανά τετραγωνική ιντσα (ppi).
Με ένα κομμάτι 40cm x 25 cm x 25 cm και μία αντλία νερού 1600 - 2000l/h, που τραβάει μέσα από το σφουγγάρι, μπορεί να κρατηθεί άνετα ένα tank 400 περίπου λίτρων.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 01/16/02 at 11:06:26
--------------------------------------------------------------------------------
Το πρώτο μαγαζί που κοίταξε ήταν η ΑΒΥΣΣΟΣ .
Ευχαριστώ πάντως.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: zincfree on 01/16/02 at 12:57:02
--------------------------------------------------------------------------------
Δυστυχώς οι άλλες πηγές που διαθέτω είναι χονδρικές και είτε δεν πωλούν σε ιδιώτες ή θα αναγκαστείς (εάν σου πουλήσουν) να αγοράσεις ολόκληρο κομμάτι. Βέβαια αυτό συμφέρει αλλά θα πρέπει να γίνει πληρωμή τοις μετρητοίς και πρέπει να είναι ένα ουκ ευκαταφρόνητο ποσό.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Takis on 01/16/02 at 13:38:48
--------------------------------------------------------------------------------
Γιώργο, το ξαναλέω: Αν δεν πρόκειται για κανένα τεράστιο κομμάτι, μπορώ να σου δώσω εγώ...
Εκτός και αν δεν θέλεις να υποχρεωθείς ;D ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 01/16/02 at 17:23:08
--------------------------------------------------------------------------------
Ευχαριστώ πολύ για την προσφορά σου,
αλλά δεν είναι κάτι επείγον.
Βλέπεις αφορά το "ΜΕΓΑΛΟ" που θα φτιάξω κάποια ημέρα (Ελπίζω εντός του 2002).
Thanks anyway ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Takis on 01/18/02 at 11:39:07
--------------------------------------------------------------------------------
Τελικά αποφάσισες τι ψάρια θα βάλεις μέσα στο ενυδρείο σου ή ρωτάω κάτι που έχει απαντηθεί και μου έχει διαφύγει;
Όσο για το σφουγγάρι, όποτε το χρειαστείς εδώ είναι....



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ
Post by: halvas69 on 01/19/02 at 11:32:37
--------------------------------------------------------------------------------
Να σου θυμήσω ότι σκοπεύω να βάλω, Guppies etc. :-[ (Sorry)
Άλλα, όταν φτιάξω το ΜΕΓΑΛΟ σιγουρότατα θα βάλω Αφρικάνες.
Please, δείξε επιείκια για το μικρό μου ολίσθημα στην "αμαρτία".... :'(


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 01/19/02 at 11:50:58
--------------------------------------------------------------------------------
Και πως να αντισταθώ βέβαια, αφού έβαλες και αυτές
τις φωτογραφίες με τους Καρδινάλιους, στο site σου.
ΓΙΑΤΙΙΙΙΙ ? το έκανες αυτό. ;D ;D ;D
Με υποβάλεις δε πειρασμούς!
Δοκιμάζεις την πίστη μου.......... χε,χε,χε ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 01/19/02 at 11:54:41
--------------------------------------------------------------------------------
Κατασκευάστηκε, νέο καπάκι με 2 λάμπες.
Οπότε, το ζήτημα του "υποφωτισμού" διορθώθηκε.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Takis on 01/19/02 at 12:54:10
--------------------------------------------------------------------------------
Αγόρι μου αφού έχεις καταλάβει ότι είμαι μεγαλόψυχος και συγχωρώ πολλές αμαρτίες!!! Είπαμε όμως μεγαλόψυχος, όχι και θεός!
Οι αμαρτίες σου θα διαγράφουν μόνο όταν θα φτιάξεις το ΚΑΛΟ !!!!!
Ελπίζω βέβαια με αυτό που έχεις τώρα (το αμαρτωλό!) να πάρεις τα απαραίτητα μαθήματα!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 01/22/02 at 14:17:16
--------------------------------------------------------------------------------
Εεεεεεεεε :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[
Να σου, πω.........
Έβαλα ήδη κάποια ΝΕΟΝ ( Για το στρώσιμο :P Λέμε τώρα.....)
Καλά έκανα ? ή θα τα "κλαίνε οι ρέγκες" ? :'(



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: sonia on 01/22/02 at 14:26:38
--------------------------------------------------------------------------------
ΝΕΟΝ ειπες?
για στρωσιμο?
την φοβαμαι λιγο τη δουλεια. :-/ :-/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: ASCCO1 on 01/23/02 at 14:01:16
--------------------------------------------------------------------------------
Ειμαι τις γνωμης οτι μερικοι ξιφοφοροι θα ηταν προτημοτεροι απο τα neon!!!!!!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Tolis on 01/23/02 at 15:09:44
--------------------------------------------------------------------------------
Τα neon tetras δεν ειναι οτι καλυτερο, στο στρωσιμο χρειαζονται σκληρα και ανθεκτικα ειδη, αλλά αφου τα εβαλες, ειναι καλυτερο κατα τη γνωμη μου να δουμε τι θα γινει παρα να βγαζεις και να βαζεις ψαρια. Κρατα μας ενημερους ομως.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 01/24/02 at 14:48:46
--------------------------------------------------------------------------------
Έπαθα πλάκα, :-/
Σήμερα τακτοποιούσα τα φυτά και διαπίστωσα ότι τα EGERIA DENSA , έγινα από 5, 12 άκουσον-άκουσον.
Όχι μόνο αυτό, αλλά έβγαλαν και κλαδάκια (Αυτά τα οποία βγάζουν άνθη) καθως και το ECHINODORUS.(Παραφυάδες νομίζω τα λένε)
Ενυδρείο TURBO ?
Έλα Χριστέ και Παναγία μου.
Και να σκεφτείτε ότι αγόρασα σήμερα λίγο υγρό λίπασμα, γιατί νόμιζα ότι είχαν πάρει την κατιούσα.
ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΕΧΩ ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Φιλάρες σε όλους σας :-* :-* :-* (Πάλι φτίαχτηκα το ψώνιο)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: polleni on 01/24/02 at 16:21:31
--------------------------------------------------------------------------------
Εδώ εγώ φτιάχνομαι με τα σαλιγκάρια μου, δεν θα φτιαχτείς εσύ με ολόκληρα φυτά ;; Οντως είμαστε ψωνάρες.

Πήγα σήμερα σε ενυδρειάδικο (μετά από πάαααρα πολύ καιρό πήγα δύο φορές απανωτά) για να αγοράσω κάτι ψάρια που έφτασαν επιτέλους από Σιγκαπούρη (κάτι συγκεκριμένα είδη που ήθελα) και να φύγω (έχοντας κανονίσει τα πάντα εδώ και μέρες). Κούνια που με κούναγε.. Εκατσα τρεις ώρες και αν δεν έκλεινε ο άνθρωπος ακόμη εκεί θα είμασταν..


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 01/26/02 at 02:35:57
--------------------------------------------------------------------------------
Μου έφεραν ΔΩΡΟ κάποια GUPPIES.
Βιαστικά μεν, άλλα τι να κάνω ? ? ? ???
Τα έβαλα και αυτά στο ενυδρείο (Μην αρχίσετε το "κράξιμο")
Έκλεισα 3 εβδομάδες στρωσίματος και ελπίζω να πάνε καλά τα πράγματα.
Μακάρι να πάνε καλά τα ψαράκια :-/
Sorry, αλλά οι συνθήκες................
Όσον αφορά τα φυτά.......καλά μιλάμε έχω πάθει πλάκα.
Ακούστε τι έγινε σε 24 ώρες.
Ο ECHINODORUS είχε ένα μικρό φυλαράκι στην βάση του, το οποίο τώρα έχει.........4πλασιαστεί
τα EGERIA DENSA να δούμε που θα φτάσουν ?
Σε λίγο θα γίνει "δάσος" με αυτά.
Και φτάσαμε στο καλύτερο.
ANUBIAS BARTERI.
Ο Βασίλης (POKOU) μου είχε δώσει 1 μικρό κομάτι ρίζας, για ανάρωση.
Καθ' ότι ο Highlander είχε φροντίσει να το "κλαδέψει" επιμελώς.
Για 20 ημέρες δεν παρουσίαζε καμία βελτίωση.
Μέχρι πριν από 3 ημέρες, όπου έβγαλε κάτι μικρά πράσινα κλαδάκια, 5 στον αριθμό, μήκους περίπου 3-4mm.
Εεεεε τι να πω τώρα ?
Θα με πιστέψετε ?
Σε 1 ημέρα τα κλαδάκια έγιναν φύλα, κανονικότατα.
Με μηκος φύλου, κάτι παραπάνω από έναν πόντο.
ΚΑΛΟ ΕΕΕΕΕΕΕ ;D ;D ;D ;D ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: sonia on 01/26/02 at 06:44:09
--------------------------------------------------------------------------------
Aληθεια δεν μας ειπες,τα neon πως τα πανε?



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 01/26/02 at 09:00:36
--------------------------------------------------------------------------------
Dear sonia,
Tα ΝΕΟΝ είναι σχεδόν 2 εβδομάδες στο ενυδρείο. (ΖΩΝΤΑΝΑ!)
Τις 2 πρώτες ημέρες κρυβόντουσαν κάτω από τα φυτά, όταν άναβε το φως και μετά από 3-4 ώρες "χλώμιαζαν" (έχαναν τα χρώματα τους).
Τις επόμενες ημέρες φαινόντουσαν πιό νορμάλ, αλλά δεν αγαπούσαν και πολύ τις βόλτες στο ενυδρείο.
Άπο την ημέρα που μου έφεραν τα GUPPIES, έγινε "επανάσταση"
Για την ακρίβεια ζωντάνεψαν τα χρωματάκια τους και έχουν τρελλαθεί στις βολτίτσες .
Όλα δείχνουν ΟΚ ;D ;D ;D



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 01/26/02 at 09:05:52
--------------------------------------------------------------------------------
Επί τη ευκαιρία,
Μόλις έφτιξα, μία φασολάδα κοκκινιστή, μούρλια.
Ενδιαφέρεται κανείς ? ;D
ή φάγατε όλοι. (Πω... μύρισε το σπίτι σέλινο)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Takis on 01/26/02 at 09:18:43
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτές τις προσφορές δεν τις κάνουν τέτοια ώρα λεβέντη μου!!!
Παίρνουν τηλέφωνο από το πρωί!
Το βράδυ έχουμε μάζωξη για τα γενέθλια της Φαίδρας. Σε ενδιαφέρει;
Αν ναι, (και δεν σε ενοχλούν τα μικρά) είσαι ευπρόσδεκτος.
Θα είναι και ο Παύλος.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: sonia on 01/26/02 at 17:21:36
--------------------------------------------------------------------------------
-Να τα εκατοστησει η πιτσιρικα σας Τακη και Μαρια
-Καλα τι συνθηκες νερου εχεις και παντρεψες neon με guppies?
Ενδιαφερον ακουγεται παντωςκαθως και τα δυο ειδη εχουν να επιδειξουν τελειους χρωματισμους.
-φασολαδα ειπες ε?
-α σας το'πα?δε σας το'πα...ανακαινιζω το ενυδρειο μου!!!
Μεσα στη eβδομαδα παραλαμβανω καινουργιο φιλτρο(εξωτερικο)και καινουργιο χαλικακι.
Τωρα για το τι θα καταληξει τελικα....θα δειξει.
Ενα ειναι συγουρο,δεν θα εχει livebearers μεσα.
Τα υπολοιπα θα σας τα πω μολις περασουν δυο εβδομαδες και ψιλοστωσει το νερο.
Αχ,ειμαι πολυ ενθουσιασμενη με αυτη την αλλαγη.
By the way,το ενυδρειο εχει διαστασεις 70x35x40.
Καλο ακουγεται ετσι?να δουμε και ποιοι θα ειναι οι ενοικοι του


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re:
Post by: pokou on 01/27/02 at 16:41:44
--------------------------------------------------------------------------------
Mηπως θες ενα Red belly pacou?
Ειναι αθανατο και πολυ ομορφο. :P



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: sonia on 01/28/02 at 02:05:53
--------------------------------------------------------------------------------
Reb belly ειπες ε?
Τελεια "ψαρακια".Το θεμα ειναι οτι δεν πανε με κατι αλλο μαζι και πως πρεπει να κανεις ειδικο ενυδρειο.Παντως με τα φυτα που σκεφτομαι να βαλω μεσα,μαλλον θα ταιριαζε.
Sorry,να κανω μια ρωτηση τωρα που το καλοσκεφτηκα.
Red belly pacu ειπες?
Red belly δεν ειναι τα Piranchas?
Υπαρχουν και pacu red belly?
Tα pacu δεν ειναι χορτοφαγα σε αντιθεση με τα πιρανχας?



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 01/28/02 at 03:21:47
--------------------------------------------------------------------------------
Πριν σου απαντήσει ο Βασίλης, θα σου πω εγώ 2 λογάκια.
Η αλήθεια είναι ότι μοιάζουν πάρα πολύ.
Κοίτα τις Φώτο να καταλάβεις.
Common name = Red-Bellied Piranha
Scientific name = Serrasalmus nattereri
Size = 12" (30cm)
Feeding = Omnivore, will eat most larger foods.
http://www.thetropicaltank.co.uk/Fis...s/piranha2.jpg



Common name = Red-Bellied Pacu
Scientific name = Piaractus brachypomus
Size = 24" (60cm)
Feeding = Live fish or other live or dead meaty foods.
http://www.aquariahobbyist.com/speci...s/0919_150X125[1].jpg

Για να καταλάβεις ποιό είναι το καθένα, η διαφορά τους είναι στην κάτω γνάθο, το Πιράνχα είναι σαν να έχει προγναθισμό (Εξέχει αρκετά σε σχέση με το Pacu)

Αυτό που διαπίστωσα στο ενυδρείο του Βασίλη, (άσχετα με το τι γράφεται για το διαιτολόγιο του) είναι ότι ο "Highlander" ;D , ότι ψάρι κολυμπούσε στο ενυδρείο, του μασούλαγε τα πτερύγια.
Και όταν έβλεπε κάποιο μικρότερο το ΧΛΑΠΑΚΙΑΖΕ !!! σε χρόνο dt. :'(
Τώρα τι φυτοφάγο είναι αυτό ? :-/
Συμβουλή μου ......Αν το θες, βάλτο μόνο του σε κάποιο ενυδρείο.
Αααααα και χωρίς φυτά (Το κατάπιε και το Anubias Barteri)
IMO για αποφυγή παρεξηγήσεων ge-ge ?
Αυτή τη στιγμή είναι περίπου 8-10 cm σαν την φωτογραφία κάτω δεξιά και πραγματικά - ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ -.
Φιλικά G.H.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 01/28/02 at 03:31:22
--------------------------------------------------------------------------------
ΤΟΛΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ,
Τι λες να το κλειδώσεις το topic αυτό ?
Κάντο, γιατί πάει μακρυά η βαλίτσα και μετά........
ΤΗΧ a lot. ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: sonia on 01/28/02 at 04:25:53
--------------------------------------------------------------------------------
A μαλιστα,καταλαβα.
Καλα,δεν υπαρχουν ομως και κατι πακου που ειναι μαυρα?
Καλα και εγω πως νομιζα οτι τα πακου ειναι χορτοφαγα σε αντιθεση με τα πιρανχας?
Μαλλον εχουμε ανοιξει μια συζητηση σε αυτο το topic που ειναι λιγο ασχετη με το θεμα.
Anyway...
ας μας συγχωρησουν οι υπολοιποι


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ
Post by: tolibra on 01/28/02 at 07:09:20
--------------------------------------------------------------------------------
Νομιζα οτι το pacu ειχε επιστραφει ηδη στο LFS?
Παιδια συζητηστε θεωρητικα οσο θελετε για pacus, αλλά μη διανοηθειτε να κρατησετε αυτο το ψαρι αν δεν εχετε 700 λιτρα και πανω. Για περισσοτερα, δειτε ta 4-5 πρωτα posts στο topic: My tank ( http://studio.aaquaria.com/cgi-bin/Y...num=1007424694 )

*Topic locked, continues next door*
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,07431 seconds with 11 queries