Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 03-11-05, 17:34
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Λοιπόν φίλε Άκη είμαι σε πολύ κακή ψυχολογική διάθεση, μόλις γύρισα και είδα το blue tang που πήρα εχθές τέζα, και δεν έχω πολύ όρεξη. Θα πω μόνο τη γνώμη μου και την εμπειρία μου και πιστεύει καθένας ό,τι νομίζει. Το ups λειτουργεί με mosfet και δεν είναι ένα απλό inverter τετραγωνικού παλμού γιατί οι περισσότερες ηλεκτρονικές συσκευές δε δουλεύουν. Επίσης, καθότι δεν μπορούμε να παράγουμε από μπαταρία αρμονικά εναλλασσόμενο ρεύμα καταφεύγουμε στο τρυκ παραγωγής τετραγωνικού παλμού μεταβαλλόμενου bandwidth του οποίου το ολοκλήρωμα σε μια περίοδο είναι ίσο με την περίπτωση της αρμονικής έτσι έχουμε την ίδια μέση ισχύ. Από κει και πέρα το mosfet έχει την χαρακτηριστική τάση κατωφλίου που αν πέσει κάτω από αυτήν την τιμή παύει να λειτουργεί. Η μπαταρία είναι 12volt και η πρίζα 240 volt οπότε το ρεύμα της μπαταρίας εκτινάσσεται σε τάξεις δεκάδων αμπέρ. Η μπαταρία του ups δεν είναι σε θέση να κρατά σταθερό ρεύμα για τόσο μεγάλη διάρκεια χρόνου και έτσι πολύ γρήγορα ο υπολογιστής σβήνει. Τα mosfet των ups έχουν μεγάλο ρεύμα ηρεμίας οπότε και κενό φορτίου να είναι η μπαταρία του τελειώνει σχετικά γρήγορα, και τελειώνει σημαίνει τάση μπαταρίας μικρότερη από τάση κατωφλίου. Αν κλείσουμε το ups και το ανοίξουμε μετά από λίγο ξαναδουλεύει για λίγη ώρα. Αν σε ενδιαφέρουν περισσότερες λεπτομέρειες μπορώ να ανεβάσω το αντίστοιχο κομμάτι από βιομηχανική ηλεκτρονική της σχολής μου. Και σε κάθε περίπτωση μην μπερδευόμαστε με απλή μέθοδο των τριών, στα 100watt μισή ώρα, στα 50 πόσο? ίσον 1 ώρα, είναι πολύ πιο σύνθετο το πρόβλημα.

Φιλικά,
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01459 seconds with 11 queries