Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 13-10-13, 13:30
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sof_v Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους, και ευχαριστώ για την βοήθεια που μου δώσατε στο στήσιμο του πρώτου μου ενυδρείου, που φιλοξενεί με επιτυχία μονομάχο και trigonostigma - εντάξει και helena, εδώ και σχεδόν 6 μήνες.

Ήρθε η στιγμή που τα ψάρια μου θα μετακομίσουν σε καινούριο σπίτι, λίγο μεγαλύτερο από αυτό που είχαν μέχρι τώρα (60lt).

Αποφάσισα να κάνω την μετάβαση σε 240lt, με ένα Juwel Rio 240 που περιμένει έτοιμο!

τελεια επιλογη


Παράθεση:
Υπάρχει κάποιος λιγότερο επώδυνος τρόπος για τις αλλαγές νερού;
Με το 60αρι οκ, μπαίνει σκούπα βυθού, τραβιέται το 1/3 περίπου κάθε εβδομάδα, και μετά μπαίνει προετοιμασμένο νερό μέσα ξανά αργά αργά.
Δεν θα είναι το ίδιο απλό όμως φαντάζομαι στα 4πλάσια λίτρα έτσι;

βασικα το ιδιο ευκολο ειναι, βεβαια η καλυτερη λυση ειναι απο το φιλτρο, αλλα αν εχεις στο προγραμμα να κανεις σκουπα βυθου μη χαλας τη ρουτινα σου, εκτος κι αν αποφασισεις να την αλλαξεις αντικαθιστωντας τη σκουπα με πιο φυσικο τροπο αποτοξινωσης (πχ πολλα -ΠΟΛΛΑ- φυτα)

Παράθεση:
Για το γέμισμα του νερού έχω βρει το αντίστοιχο thread εδώ μέσα που μιλάει για αντλία μέσα στο βαρέλι προετοιμασίας και μεταφορά του νερού με χαμηλή ροή μέσα στο ενυδρείο, αλλά δεν έχω βρει κάτι ακόμη για το άδειασμα.
η αντλια του φιλτρου βοηθαει μια χαρα



Παράθεση:
Υπάρχει λόγος να βάλω Α/Ο? Προς στιγμήν μαλακώνω το νερό με τύρφη...

μια χαρα ειναι και η τυρφη αλλα ακομα καλυτερα -και ευκολοτερα- ο συνδιασμος των δυο μεθοδων

Παράθεση:
Επόμενη ερώτηση, ο μονομάχος μπορεί να μπει με θυληκές ΚΑΙ άλλα είδη ψαριών μέσα στο ενυδρείο; Ή πρέπει να είναι αποκλειστικά περιορισμένο στο είδος μόνο;
Σε 240 λιτρα βαζεις οτι ειδος θες, που να ταιριαζει ως προς τις συνθηκες φυσικα...
Τα συγκεκριμενα ψαρια εχουν αδικα αποκτησει τον τιτλο του δολοφονονου επειδη τα βαζουν σε πολυ μικροτερους χωρους απο αυτους που εχουν αναγγη να κυριαρχισουν και φυσικα εκει ξεκινανε τα προβληματα.Το μονο που καλο ειναι να αποφυγεις ειναι να βαλεις δυο αρσενικους μαζι

Παράθεση:
Σκέφτομαι και μετά από προτάσεις σας να του βάλω και 2-3 φιλενάδες μέσα να έχει μήπως και νιώθει λίγο καλύτερα. Αλλά θα τα πάει καλά αν υπάρχουν και άλλα είδη ψαριών; -Τα trigonostigma τα κυνηγάει που και που αλλά μόνο όταν του κλέβουν το φαγητό...
μια χαρα συγκατοικοι ειναι τα αρλεκινακια, και βασικα δε θα του κλεβουν φαγητο γιατι περιμενουν να βυθιστει λιγο, ενω ο μονομαχος δεν καταδεχεται να φαει κατι που δεν ειναι στην επιφανεια.
Θα βρεις φορμουλα με το ταισμα, μην ανησυχεις (ισως χρειαστει να ταιζεις και λιγο περισσοτερο -ΛΙΓΟ- αλλα αυτο θα βοηθησει και την αναπτυξη των φυτων ...φυσικα θα βοηθησει το ολο σησιμο αν βαλεις και μερικα mts)

Παράθεση:
Τι άλλο συνδυασμό κοπαδόψαρων θα προτείνατε;
Ενα ειδος κοπαδοψαρων ειναι το καλυτερο, απλα μπορεις να αυξησεις τον αριθμο τους.
Αν βαλεις πολλα ειδη ισως δεν κοπαδιαζουν

Παράθεση:
Και τέλος για τώρα, αν κάποιος έχει apple snail που να ξέρουμε επιβεβαιωμένα ότι τρώει άλγη και δεν θα μου ξυρίσει το ενυδρείο, παρακαλώ ας επικοινωνήσει μαζί μου, θα με ενδιέφεραν 1-2!
προτιμσε mts με τα 1000
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02031 seconds with 11 queries