Θέμα: Sand Filters
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 02-07-11, 15:51
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχικα να σου πω πως πολυ αμφιβαλω αν ενα ενηλικο ΚΟΙ ρυπαινει το νερο περισσοτερο απο μια ενηλικη arapaima!!
Εχε υπ'οψιν σου τι λες και σε ποιον το λες!!!
Μα ξέρω αγαπητέ Κώστα τι λέω και σε ποιον το λέω.. Οι διάφορες εταιρείες κατασκευάζουν εξοπλισμό ώστε να μπροούν να καλύψουν την συντριπτική πλεοψηφία του κοινού που απευθύνονται. Όμορφες οι arapaima και πολύ θα ήθελα να είχα και εγώ ένα ζευγάρι, αλλά πες μου κι εμένα πόσοι ανά τον κόσμο έχουν τέτοια ψάρια, η καλύτερα ποιοι τις έχουν και σε τί ενυδρειάρες τις έχουν?
Επίσης, σε 15,000 λίτρα, θα βάλεις το πολυ ένα ζευγάρι arapaima ενώ στα ίδια λίτρα 15 κοι. Εδώ ακριβώς βασίζεται η λογική μου και βεβαίως δεν θα ήθελα να ξεχάσουμε ότι όταν βάλεις ένα μεγάλο κοι σε ένα κενό ενυδρείο, θα βρει τρόπο να το λερώσει. Παρατηρώντας τουλάχιστον τα δικά μου, βολτάρουν ασταμάτητα, κλαδεύοντας την άλγη περιμετρικά ή κόβοντας διάφορα φυτά. Ότι δεν τρώνε, το αφήνουν στο διάβα τους...και αυτό στις ακαθαρσίες. Δεν είναι το τι αφοδεύουν, αλλά που και πως δραστηριοποιούνται.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατα δευτερων για πες μου...ολο αυτο δεν ξεκινησε με γνωμονα την φιλτρανση πισινας και μετα περασε και στα ψαρια?
Η εγινε το αντιθετο?
Αυτό δεν το γνωρίζω Κώστα, αλλά αν σκεφτεί κανείς, ότι ο πιεστικός τρόπος φίλτρανσης για ενυδρεία ήρθε πολύ αργότερα από την πιεστική φίλτρανση των πισίνων, μπορεί να υποθέσει κανείς...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Bed Filter ειναι η εξελιξη του φιλτρου αμμου δηλαδη?
Εγώ το λέω έτσι, αλλά στην πραγματικότητα αυτό συμβαίνει, αφού οι εταιρείες κράτησαν όλα τα υπόλοιπα και κοίταξαν να βελτιώσουν το σημείο όπου ήθελαν βελτίωση. Και πίστεψέ με, στο πίσω μέρος του μυαλού τους δεν είχαν τις arapaima, αλλά τα κοι που αφη΄νουν σε αυτούς την μερίδα του λέωντος των εσόδων τους.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original Εμφάνιση μηνυμάτων
Να μην ξεφευγεις στα ταϊσματα σου και την αλλαγη νερου να την εχεις σαν ευχαριστηση, οχι σαν ρουτινα...
Το δέχομαι αυτό που λες, αλλά πού πάει τελικά το μέγα πλεονέκτημα του φίλτρου άμμου με την απονιτροποίηση? Προς τί άλλο δηλαδή η αγορά του?

Κώστα, βρήκες εταιρείες που κατασκευάζουν σήμερα τέτοια φίλτρα για ενυδρεία? Ρίξε τα στο τραπέζι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ειναι παλι το Cetus Sieve?!
Άστε κάτι για αργότερα.... Πολλά είπαμε για πολύ μικρό διάστημα...να έχουμε να συζητούμε κάτι για αργότερα...
Βασικά είναι ένα είδος φιλτραρίσματος για τα πολύ χοντρα, πρώτο στην φίλτρανση. Θα μιλήσουμε γι' αυτό αργότερα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01878 seconds with 11 queries