Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 08-01-17, 16:48
Το avatar του χρήστη vag0s
vag0s Ο χρήστης vag0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Ηλιούπολη Αττικής
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από veko Εμφάνιση μηνυμάτων
Είπα μιας και ήθελα να αδειάσω το Ενυδρείο λόγω μείωσης ψαριών (όντως 40 ύψος κ 30 πλάτος επί 1 μέτρο) , και με παρότρυνση του γιού να πάω σε κάτι που να ερχεται στα νερά της Πάτρας.Πολλή σκέψη κ μόνο όταν σιγουρευτώ για τα πάντα θα το τολμήσω.Ευχαριστώ για τις πληροφορίες , θέλω στα 120 λίτρα καθαρά 100 να βάλω χρώμα και όχι πλήθος.Βέβαια με τα φυτά ανούμπιες κλπ.Φίλτρα ένα eheim 2215 (620l/h, k εσωτερικό Aquael uni filter 1000l/h.Ας σημειωθεί ότι τα 4 μόλις ψαρια που απέμειναν μου δημιουργεί την τάση να αποστειρώσω τα πάντα κ να επιχειρήσω καινούριο ξεκίνημα σε άλλες παραμέτρους νερού.Ότι έχει έντονο χρώμα όπως κίτρινο ή μπλέ προτιμητέο, αν και δεν μπορείς να τα έχεις όλα.Ευχαριστώ για την αμεσότητα.
Μια χαρά η φίλτρανση! Να αποστειρώσεις γιατί; Είχες προβλήματα με ασθένειες κλπ; Απλά στο λέω αυτό γιατί είναι κρίμα να χάσεις την όποια βιολογία του φίλτρου, άμα δεν είχες προβλήματα...

Ρίξε μια ματιά στο λινκ που σου έδωσα, για τα ψάρια... Όπως θα δεις κι εσύ υπάρχουν κάποιες επιλογές για να πας σε 2 είδη (πετρόψαρα + κοχυλάψαρα).

Το μπλε και το κίτρινο δυσκολάκι μου ακούγεται... Tα Neolamprologus Leleupi πχ που είναι ακριβώς νομίζω στο χρώμα που ζητάς είναι απαγορευτικά για αυτά τα λιτρά... Προσωπικά, τα έχω διατηρήσει στο παρελθόν και σου λέω ότι δεν θα τα έβαζα με τίποτα...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01471 seconds with 11 queries