Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 04-02-14, 19:49
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μας ενημέρωσες για την εξέλιξη της θεραπείας στο ενυδρείο σου και τι έκανες τελικά.
Στο ερώτημα σου, κατά τη γνώμη μου:
Στo 20λιτρο μπορούν να παραμείνουν μερικές μέρες αλλά όχι μήνες.
Τα acei επειδή διαφέρουν αρκετά σε χρώμα,συμπεριφορά, δεν είναι περιοχικά, με τ' άλλα ψάρια σου αν η εισαγωγή τους γίνει σωστά, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα (ο πιο επικίνδυνος είναι ο αρσ. maingano).
Βάλτα το βράδυ με σβηστά φώτα και άφησε τα και την επόμενη σβηστά, ενώ την προηγούμενη να έχεις ταΐσει καλά.
Όλα τα Acei τελικά χάθηκαν, τα 4 σε δυο μέρες και ο αρσενικος άντεξε στην καραντίνα μόλις άλλες 3 μέρες και πάει και αυτός. Η θεραπεία με τα φάρμακα που είχα ξεκινήσει στο μεγάλο ενυδρείο τελείωσε όπως έπρεπε. Μετά έβαλα για 5 μέρες άνθρακα, τον αφαίρεσα και ακολούθησα τις οδηγίες σου για θεραπεία με το αλάτι, πλήν της χρήσης του epsom salt που όσο και να έψαξα, δε το βρήκα. Μετά από κάποιες μέρες ξεκίνησα καθημερινές μικρές αλλαγές νερού και βρίσκομαι ακόμα σ' αυτό το στάδιο. Την Κυριακή θα κάνω την κανονικά αλλάγη του 30% όπως έκανα κάθε εβδομάδα. Τα ψάρια δείχνουν να μην είχαν πρόβλημα....ενα θυληκό maingano έχει τώρα αρκετες μέρες που κάθεται σε μια πίσω γωνία, πάνω από τη μέση της στήλης του νερού και κοντλα στην είσοδο του φίλτρου, τρέφεται κανονικά και κινείται κανονικά ενώ δε φέρει σημάδια στο σώμα της. Δε ξέρω γιατί το κάνει. Αυτά από την ατυχία που είχα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03185 seconds with 11 queries