Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 18-07-11, 17:33
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Η εμπειρία μου με τα CPD

Φιλοξενώ 10 τέτοια ψαράκια σε ένα φουλ φυτεμένο 54λιτρο. Είναι πράγματι πολύ όμορφα ψαράκια στις φωτογραφίες αλλά η πραγματικότητα είναι λίγο διαφορετική...
Καταρχήν είναι πολύ μικρά. Έχει σημασία να ξέρετε εκ των προτέρων τη σημαίνει ψαράκι 2-2,5 εκ. τελικό μέγεθος. Επίσης είναι ψαράκια εκ φύσεως επιφυλακτικά. Ακόμα και όταν έχουν εξοικειωθεί με το περιβάλλον έχουν την τάση να κρύβονται όταν αντιληφθούν τον παραμικρό "κίνδυνο". Αυτό σημαίνει ότι αν πλησιάσεις το ενυδρείο για να τα δεις από κοντά, αυτόματα θα τρέξουν να κρυφτούν. Θα πρέπει να μείνεις ακίνητος μπροστά στο ενυδρείο για κάποια ώρα για να ξεθαρρέψουν και να τα παρατηρήσεις....
Επίσης έχω την εντύπωση ότι δεν είναι ακριβώς κοπαδόψαρα. Σίγουρα επιθυμούν τη σιγουριά της ομάδας αλλά δεν συμπεριφέρονται σαν κοπάδι. Κινούνται ακανόνιστα και κάπως σπασμωδικά σε όλο το μήκος και πλάτος του ενυδρείου, στα μεσαία στρώματα. Προχωρούν με απότομες αλλαγές κατεύθυνσης και βάθους κυνηγώντας το ένα το άλλο και γενικά η κίνησή τους μέσα στο ενυδρείο δεν είναι ακριβώς η χαλαρωτική κίνηση που βλέπεις στο κολύμπι άλλων ειδών...
Τα παραπάνω αποτελούν παρατηρήσεις από το δικό μου ενυδρείο και ενδεχομένως δεν περιγράφουν όλα τα ψαράκια του είδους.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01481 seconds with 11 queries