Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 14-10-10, 11:43
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα θυμήθηκα που μου έλεγε ο πατέρας μου, όταν ήταν παιδί στο χωριό (δεκαετία 1950) κι ήταν να πιουν νερό από ποτάμι και ιδίως από σχετικά στάσημα νερά ρίχνανε στο νερό μερικές σταγόνες "γάλα" γαλατσίδας, ένα είδος ευφόρβιας, δεν ξέρω ποιό ακριβώς.
Αμέσως ότι ζωντανό υπήρχε έφευγε σαν τρελό και απομακρύνονταν ακόμα και τα σκουπιδάκια στο νερό. Μετά πίνανε αποκλείστεικά μόνο από το σημείο που καθάρισε η γαλατσίδα. Φαντάζομαι τοξικότητα!!!
Λούση, αν μιλάς για άγριο είδος ευφόβιας μάλλον θα μιλάς γι' αυτό. Υπάρχουν δε, δεκάδες άλλα είδη στην οικογένεια αυτή που μπορούμε να τα τοποθετήσουμε στα παχύφυτα. Πολύ πιθανόν το κάθε σπίτι θα έχει ένα μέλος της οικογένειας αυτής (Euphorbia). Όλα τα είδη παράγουν το λευκό γαλάκτωμα και είναι ιδιαιτέρως τοξικά, όχι μόνο για τα ψάρια, αλλά και για τον άνθρωπο. Διατηρώ στον κήπο μου αρκετά μέλη της οικογένειας αυτής και πιο γνωστό είδος είναι το Eph. milli. To κλάδεμα του είναι ένα μαρτύριο λόγω των αγκαθιών και παράγει αρκετό λευκό υγρό. Οταν δε το υγρό αυτό πάει σε γρατσουνιά ή πληγή, άσε καλύτερα. Προσωπικά το γιατρεύω με φύλλο ενός άλλου παχύφυτου, της αλόης Βέρα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01522 seconds with 11 queries