Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #52  
Παλιά 28-09-10, 22:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν είμαι ψημένος στο full και λέω να πάρω λόγω χώρου αυτό:
Rio 125

Σκέφτομαι να αρχίσω με μερικά guppy Όταν θα το εγκαινιάσω. Αυτά είναι σε ζευγάρια ή χαρέμι ? Τι άλλα ταιριάζει με τα guppy ?

Οπότε βοηθήστε τώρα: Για τον πρώτο μήνα που θα έχω το στρώσιμο.... τι άλλο θέλω ?

1) Υπόστρωμα (δεν θα το τιγκάρω στα φυτά... το θέλω λίγο Minimal ένα δυο θέλω να βάλω στις γωνίες.) οπότε τι αγοράζω ?
2) Άμμο τι παίρνω? Δεν κάθομαι να βράζω θαλάσσης !
2) Τεστ μετρήσεων για αμμωνία...
3) Για τις υπόλοιπες μετρήσεις θα ήθελα stick για αρχή - Προτείνετε μου λίγο Pls
4) Την αντλία που μου πρότεινε ο Θανάσης
5) Αμμωνία για να αρχίσω τον κύκλο. Τι ποσότητα ? τι περιεκτικότητά %?
6) Θερμόμετρο ? κλασσικό με βεντουζίτσα ε?

Βότσαλα έχω θαλάσσης λευκά, κάνουν ?
Ας σου πω και εγω τις αποψεις μου.

Πολυ καλη επιλογη για πρωτο ενυδρειο.

Τα guppies πανε σε χαρεμι 1 αρσ προς 2-3 θηλ.
Η πρωτη εισαγωγη ψαριων μετα το στρωσιμο στο 120αρι να ειναι μικρη (δλδ 1 αρσ και 2 θηλ) και μετα βλεπουμε.

1. Στη αρχη ειναι καλο να υπαρχουν πολλα φυτα ευκολα και γρηγορης αναπτυξης που δεν θα σου ειναι και δυσκολο να τα ξεφορτωθεις στην πορεια.
πχ κερατοφυλλο, egeria densa, hygrophylla polysperma, limnophylla sesilliflora κλπ
Υποστρωμα λιπανσης δεν θελεις.Ακομα κια ν θεσλησεις λιγο πιο δυσκολα φυτα στην πορεια μπορεις να φυτεψεις ταμπλετες.
Μονο αν αποφασισεις για ψηλων απαιτησεων φυτεμενο θα ειναι απαραιτητο.
Εκει ομως θα θελεις και παροχη CO2 και εξτρα φωτα. Το υποστρωμα δεν θα φτασει μονο του.

2. Θα προτεινα αμμοχαλικο 0.5 - 1.00 mm (χιλιοστο).
Απο πετσοπ ειχα παρει Aquatica 0.5-0.8mm με 23Ε το 20κιλο πριν 3 χρονια. Ποσο να εχει παει?
Περσυ πηρα RWS ξανθοκιτρινη 0,8-1,2mm με 6.40Ε το πεντακιλο.
Πολυ πετυχημενες επιλογες βαση αποτελεσματων. (καθαριοτητα και αποφυγη πολλων αναεροβιων περιοχων).
Για το 120αρι πιστευω θα χρειαστεις 15 κιλα (20 κιλα το πολυ)

3. Αμμωνιας υπαρχει σε στικ της Api και μετα σε υγρα τεστ (διαφορες μαρκες). Καλα και τα δυο αλλα τα υγρα κρατανε για περισσοτερα τεστ.
(25 τεστ - 130 τεστ) δες τι σε συμφερει αναλογα την τιμη.
Προσεξε να μην εχουν ληξει ή να ειναι "φρεσκα" (της api) για να μη πανε χαμενα.

Για τα υπολοιπα τεστ που τα θες σε στικ, εγω εχω χρησιμοποθησει esha και api και ηταν καλα, αλλα "ξεθυμαινουν". Μεσα στο μηνα να τα εχεις τελειωσει και να κλεινεις την συσκευασια αμεσως για να μη μπαινει οξυγονο.

4. Δεν γραφει το μανομετρικο της για να ξερω αν κανει. Καλυτερα να μας πει ο ιδιος αν την εχει χρησιμοποιησει.

5. Προτεινω να μη βαλεις καθαρη αμμωνια (σκετο δηλητηριο) μεσα στο ενυδρειο. Τι θα κερδισεις?
Αστο να τρεχει και τριβε σε σκονη λιγη ψαροτροφη για δημιουργεια ρυπων.

6. ΘερμομετρΑ.
Ενα ψηφιακο. Αυτο μου εχει βγει πολυ καλο. Σε αλλο ενυδρειο εχω ενα πολυ καλο με alarm θερμοκρασιας, αλλα ειναι λιγο πιο ακριβο και οχι τοσο διακροτικο σε μεγεθος οπως το πρωτο. Ειναι ομως αψογο.
Ομως αν το σκεφτει καποιος με ακομα λιγα περισσοτερα παρινει controller θερμοκρασιας δυο εξοδων (και για τους θερμαντηρες και για τα ανεμιστηρακια)

Βυθιζομενα εχω της marine οικονομικα και αψογα.
Tip: επιλεγεις απο το ραφι, το θερμομετρο που δειχνει το μεσο ορο θερμοκρασιας απο ολα τα θερμομετρα.

Βοσταλα απο τη θαλασσα οχι. Υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να σου σκληραινουν κι αλλο το νερο και μπορει να μη το θελεις.
Καλυτερα χρησιμοποιησε ουδετερα υλικα (πετρες, βυθο) και βλέπεις στην πορεια.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικά με το set υγρών αυτά είναι οκ ? http://aquariumpharm.com/Products/Pr...x?ProductID=67
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 28-09-10 στις 22:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02132 seconds with 11 queries