Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #95  
Παλιά 09-06-10, 19:05
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, το φίλτρο των περισσότερων από αυτές τις λίμνες είναι η συνεχής ροή φρέσκου νερού, εκτοπίζοντας ποσότητα του παλιού. Η συνεχής ροή του νερού οξυγωνώνει κιόλας το νερό. Το λασπώδες περιβάλλον απλά βοηθά τα ψάρια ώστε να μην εκτείθενται άμεσα στην ηλιακή ακτινοβολία που δεν είναι και ότι καλύτερο για τα κοι. Η λάσπη σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να αιωρείται στο νερό και όχι να βρίσκεται βυθισμένη στον πυθμένα. Στις περιπτώσεις τις οποίες η φυσική ροή του νερού είναι μη επιτρεπτή, τότε γίνεται παροχή οξυγόνου τεχνικά. Πολλά μυστικά τους βέβαια δεν μας τα παραθέτουν στο τραπέζι για ευνόητους λόγους.



Γιάννο, Εγώ να παραδεκτώ? Έβγαλε η γλώσσα μου μαλλιά με το πιο πάνω. Αυτό το πράγμα θα το είπα τουλάχιστον 5 φορές τον τελευταίο χρόνο.



Κάθε άλλο παρά μας δουλεύουν! Η μόνη διαφωνία μου από την πιο πάνω σου επισήμανση είναι ο όρος αναπαραγωγή. Οι περισσότεροι εκτροφείς, επιλέγουν τα κόι γεννητωρες πολύ αυστηρά, τα μεταφέρουν σε ειδικές μικρές λίμνες ώστε να γεννήσουν και από εκεί ξεκινάει μια απλή διαδικασία για τον γόνο μέχρι την επιλογή των καλών ψαριών που θα τοποθετηθούν τελικά στο περιβάλλον των λιμνών που παρουσιάζει το βίντεο. Εκεί τα αφήνουν για αρκετούς μήνες ή και χρόνια μέχρι το μάζεμα τους. Εκεί μέσα πάντως ΔΕΝ γίνονται αναπαραγωγές αν και θα μπορούσαν.

Βασίλη έχεις σκεφτεί οξυγόνωση σε μια τέτοια λίμνη? Υπάρχουν και περιπτώσεις που διαλέγουν τους γονείς αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν κάνουν τίποτα. Σου θυμίζω τις δεξαμενές στο Ζύγι.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01436 seconds with 11 queries