Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 12-12-08, 16:36
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Από κει και πέρα αρχίζουν οι βελτιώσεις..

1η μέθοδος:
Το απλό βασικό πακέτο, όπως το περιέγραψα παραπάνω.. Εκεί πρέπει να μετρήσεις ΚΗ και pH, και με βάσει το πινακάκι, να δεις πόσο CO2 έχεις, και να ρυθμίσεις έτσι τις φυσαλίδες σου, ώστε να έχεις τη σωστή ποσότητα CO2.. Εγώ έτσι το έχω τώρα.. Με αυτόν τον τρόπο όμως, έχεις αυξομείωση του pH μέρα-νύχτα, οπότε θέλει μια κάποια παρακολούθηση το όλο θέμα.. Τη μέρα, τα φυτά καταναλώνουνε CO2, και το pH ανεβαίνει.. Τη νύχτα, τα φυτά παράγουνε CO2, και σε αυτό προστίθεται και το CO2 από τη μπουκάλα που δεν καταναλώνεται, και το pH πέφτει.. Δεν είναι απαγορευτικό όμως.. Εγώ έχω το CO2 στα 30ppm περίπου, και η αυξομείωση του pH είναι της τάξης του 0.1-0.2..

2η μέθοδος:
Προσθέτεις μια ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα.. Αυτή ουσιαστικά τη συνδέεις στο ρεύμα, και ανάλογα με το αν παίρνει ρεύμα ή όχι ανοίγει και κλείνει.. Μπορείς λοιπόν να τη βάλεις σε χρονοδιακόπτη, και να κλείνεις την παροχή τη νύχτα.. Αυτό κάποιοι το θεωρούν πάντως περισσότερο ασταθές από την 1η περίπτωση.. Υπάρχουν και άλλες πιο μπακαλίστικες πατέντες, όπως να έχεις μια αεραντλία, που να ανοίγει τη νύχτα με χρονοδιακόπτη, για να αναταράσσει την επιφάνεια και να φεύγει το περισσό CO2..

3η μέθοδος:
Να έχεις την ηλεκτρομαγνητική και να τη συνδέσεις σε pH controller.. Οπότε έχεις μία συσκευή που μετράει το pH του ενυδρείου σου, και αν αυτό ανέβει πάνω από κάποιο όριο (που εσύ ορίζεις) σου ανοίγει την παροχή, ενώ άμα πέσει, σου την κλείνει.. Εκεί, θα πρέπει να προσέχεις το ΚΗ σου.. Γιατί αν αυτό ανέβει για κάποιο λόγο (π.χ. εξάτμιση, ή λιπάσματα, ή κάποιο ασβεστολιθικό υλικό στο ενυδρείο, ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο), τότε για να διατηρηθεί το pH στην τιμή που έχεις βάλει στον controller, θα μπει παραπάνω CO2 στο ενυδρείο σου.. Και αν παίζεις οριακά (δλδ σε μεγάλες συγκεντρώσεις CO2), τότε αυτό μπορεί να δημιουργήσει συνθήκες "ασφυξίας" για τα ψαράκια..

Νομίζω τα κάλυψα όλα..

Πάντως, ίσως αξίζει να τα "συμμαζέψουμε" λίγο αυτά τα σεντονάκια, να βάλουμε και φωτογραφίες των διαφόρων τμημάτων του εξοπλισμού, και να τα κάνουμε υπόμνημα.. Είναι αρκετά χρήσιμο για κάποιον που θέλει να αγοράσει ένα σύστημα CO2 να καταλάβει τι ακριβώς πρέπει να πάρει, εγώ είχα βγάλει λίγο τα μάτια μου πριν αγοράσω τη μπουκάλα, για να καταλάβω περί τίνος πρόκειται..
Δημήτρη, σε ευχαριστώ για τη λεπτομερή περιγραφή αλλά να θέσω και εγώ πως έχουν τα πράγματα, δηλαδή τι έχω αυτή τι στιγμή και τι θα χρειασθώ επι πλέον.
1) Υπάρχει ένα Seramic pH Controller της SERΑ που το πήρα το καλοκαίρι μέσω Internet
2) Υπάρχει και μία 5κιλη φιάλη με CO2 από παλιό πυροσβεστήρα με κλείστρο και έχει γίνει υδραυλική δοκιμή.
Αυτά τα έχω. Τώρα από την φιάλη μέχρι το PH Controller τι αλλο θα χρειασθώ ?
Και εγώ στο acuaristic κατευθύνθηκα αλλά κάπου τα έμπλεξα ως πρός τι θα χρειασθώ. ΟΚ το μανόμετρο το βρήκα. Τί άλλο χρειάζεται ?
Σορρυ αλλά κατά πως φαίνεται δεν το κατέχω το άθλημα........ αν και έχω την αίσθηση ότι με το πρώτο σεντόνι (?) μάλλον με έχεις καλύψει. Σωστά !!!!!!?????
__________________
Aν δεν πάθεις...... δεν θα μάθεις ....!!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01940 seconds with 11 queries