Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 12-12-06, 20:20
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

φιλε Αλαν.... Τα ιδια προβληματα εχουμε οι περισσοτεροι με αυτα τα ψαρια...... Εγω εχω ενηλικο ζευγαρι με πανω απο 15 γεννες σε γεννηστρα χωρις αλλο ψαρι και παντα κατι θα γινει και θα φανε τα αυγα...... Σε συμβουλευω τα εξης..... Κατα αρχην στην επομενη γεννα παρε τα αυγα και εκκολαψε τα μονος σου για να δεις αν οντως εχει ζευγαρι και αν αυτο ειναι γονιμο..... Πριν απο ολα βεβαιωσου οτι εχεις νερο που μπορει να γινει γονιμοποιηση (δηλαδη χαμηλη σκληροτητα ΚΗ κατω απο 5) ...... Η τεχνητη εκκολαψη ειναι παναπλη.....Σε ενα δοχειο με νερο οσμωσης βυθιζεις τον κωνο με τα αυγα προσθετεις μια αεραντλια (προαιρετικα μπλε του μεθυλενιου για να μειωσεις το φουγκους) και θερμοστατη στους 28-29 βαθμους..... Σε 48-72 ωρες θα δεις τα αυγα να βγαζουν ουριτσες και να αποκολλουνται.... Εχω κανει σχετικο τοπικ με φωτο...... Αν συμβουν ολα τα παραπανω εχεις γονιμο ζευγαρι.......Τωρα απο κει και περα εχεις 3 επιλογες......
1. Τα μικρα που σκασανε προσπαθεις να τα μεγαλωσεις μονο σου ..... (πραγμα απο απιθανο ως ακατορθωτο)
2. Στην επομενη γεννα φτιαχνεις απο χοντρη σιτα ενα προφυλακτικο που το φορας στον κωνο για να προστατευσεις τα αυγα και προσευχεσαι ολα να πανε καλα
3. Παρατηρεις ποιος ειναι ο μερακλης γονιος (συνηθως ο ιδιος κανει παντα τη ζημια) και μετα την γεννα τον απομακρυνεις......

κουραστηκα να γραφω οπου εχεις αποριες πες μου να γραψω παραπανω (διαβασε και το προηγουμε τοπικ μου ).... Εχω και εγω γεννα και σημερα μου σκασανε τα αυγα...... Με την τεχνητη εκκολαψη και με εχει φαει η αγωνια.......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01576 seconds with 11 queries