Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 28-12-11, 03:36
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή καλο ξεκίνημα

γεια σου φιλε και καλο ξεκινημα.

1. ναι η εγγυηση χανεται αν βγαλεις το εσωτερικο φιλτρο (εχω ρωτησει στο ιδιο μαγαζι γιατι θα παρω το ριο300). Μου ειχαν πει κιολας οτι κινδυνευεις να κανεις και ζημια στα κρυσταλα...δεν ξερω αν ισχυει...

2. με τα φιλτρα που λες εισαι στα 1620 l/h ονομαστικη ροη. Εγω μαλλον θα εβαζα 2 x 2217 για να ειμαι σιγουρος. Γυρω στα 350 καθαρα x 5 μας κανουν 1750.
Αλλα εγω σκεφτομαι και κατι αλλο...νομιζω πως το 300αρι με το 400αρι εχουν το ιδιο φιλτρο (bioflow 8.0). Εχει 1000αρα αντλία και 8L χωρητικότητα, δεν ακουγεται τοσο ασχημο. Και σκεφτομουν απ'το διαβασμα που εχω κανει και αν εχω καταλαβει σωστα, γιατι να μην το κρατησω (το πληρωνω στο κατω κατω) και να βαλω εκει που πανε τα κεραμικα της Juwel (cirax) αλλα και εκει που εχει το πρασινο σφουγγαρι, substrat pro ή siporax. Εχει και 2 ειδων μπλε σφουγγαρι (ψιλο και χοντρο), υαλοβάμβακα και ανθρακα (τον οποιο θα αφησω στην αρχη και μετα θα βαλω τυρφη με καλτσακι γιατι θα ειναι αμαζονιου το δικο μου) και νομιζω οτι θα ειναι μια χαρα. Δεν εχω μπει ακομα στη λεπτομερεια πως θα αντικαταστησω το πρασινο σφουγγαρι με το αλλο βιολογικο υλικο, φανταζομαι με καποια πατεντα με καλτσακι ή την πλαστικη θηκη που εχει για το cirax (αγοραζοντας αλλη μια δηλαδη) αν ταιριαζει. Παντως απο αυτα που εχω διαβασει, το πρασινο σφουγγαρι δεν το βρισκω πουθενα αλλου εκτος απ'την juwel οποτε σκεφτομαι αντικατασταση με κατι πιο εγγυημενο. Θα το ρωτουσα κι εγω αυτο οποτε το θετω εδω να μην ρωταμε τα ιδια και ιδια...
Υλικα για τα φιλτρα εχουν τα περισσοτερα πετ σοπ, ψαχνεις τι ακριβως θελεις και που υπαρχει. Δεν εχουν ολοι τα ιδια.
Τα τεστακια που λες νομιζω ειναι αρκετα. Εκτος κι αν παρεις και για O2 για να κοιτας το οξυγονο. Κατι αλλο δεν μου'ρχεται...

2. Για να το δινουν με τον θερμοστατη αυτον θα ειναι αρκετος αλλα ας πει καποιος που εχει το ιδιο ενυδρειο αν εχει αντιμετωπισει καποιο προβλημα. Εχουν τον ιδιο και στο 300αρι οποτε ισως στα παραπανω λιτρα του 400 να ζοριζεται λιγο??

3. Αντιχλωριο εγω παιρνω της τετρα το aquasafe και ειμαι ευχαριστημενος ...ψυχολογικα δηλαδη γιατι δεν ζω μεσα στο ενυδρειο...
Νομιζω και της API ειναι καλο και με χαμηλοτερη δοσολογια.

4. Για την αμμο ας μας διαφωτισει κανενας που εχει το ιδιο ενυδρειο. Εγω υπολογιζοντας 40kg που μου εχουν πει για το 300αρι (μηπως ειναι λιγα??) λεω γυρω στα 55 για το 400αρι.
Τωρα για χρηση αμμου απο θαλασσα υπαρχουν ποστ, ψαξ'το λιγο. Καποιοι το εκαναν. Την καθαρισαν καλα, κοσκινισαν, εβρασαν και χρησιμοποιησαν.

Για τα υπολοιπα δεν ξερω, φανταζομαι στο leroy βρισκεις φελιζολ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01679 seconds with 11 queries