Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #39  
Παλιά 01-03-14, 01:15
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Πάρα πολύ χρήσιμο και σωστά δομημένο ως άρθρο δικό σου είναι φίλε Γιάννη έτσι?!

Γενικότερα - και ζητώ συγγνώμη στον φίλο μου και συνονόματο Τάκη για το off topic - επειδή ειλικρινά έχω βαρεθεί να διαβάζω και να ακούω ενυδρειακούς μύθους (οι οποίοι τις περισσότερες φορές δεν αποδεικνύονται με βάσιμες μελέτες παρά λέγονται απλά για να ειπωθούν) προτείνω να δημιουργηθούν κάποια θέματα τα οποία να γίνουνε pinned στις κατηγορίες στις οποίες ανήκουν, όπου να καταρρίπτονται η μύθοι αυτοί έμπρακτα μέσα από πειράματα, μελέτες και αποδείξεις, είτε εργαστηριακές-επιστημονικές είτε προσωπικές δηλαδή μέσα από δοκιμές και εμπειρίες κάποιων χομπιστών.

- Ένα πολύ σημαντικό θέμα είναι αυτό περί του κλαδέματος Ανούμπιας και Κρυπτοκορίνας, επαναλαμβάνω με αυτό το πολύ χρήσιμο άρθρο του Γιάννη ως βάση ή τροφή για βαθύτερη και πιο επιστημονική τεκμηρίωση.
- Ένα άλλο εξ΄ισου σημαντικό είναι το στρώσιμο με αμμωνία, όπου κάποιοι για κερδοσκοπικούς λόγους είναι κατά αυτής της μεθόδου κατονομάζοντάς την "δηλητήριο". Πάντως για κακή τους τύχη υπάρχουν κάποιο ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ με Ε κεφαλαίο όπως ο James S. Koga, πτυχιούχος Βιολογίας και Βιβλιοθηκονομιας με εμπειρία στο Public Health Library του University of California, ο οποίος έχει αναπτύξει μια έρευνα για το στρώσιμο ενυδρείου με χρήση αμμωνίας.
- Και κλείνοντας με το πρόσφατο topic του Σπύρου Delta66 για το μύθο επιστροφής των γαρίδων Red Cherry στην άγρια μορφή τους.

Δυστυχώς πάντως από τη μικρή μου εμπειρία και ενασχόληση μέχρι στιγμής στο χόμπι, έχω διαπιστώσει ότι ο περισσότερος "κρότος" δε προκαλείται από τους ίδιους τους μύθους αλλά από την λάθος επικοινωνία με τη μέθοδο του χαλασμένου τηλεφώνου και κυρίως από τα "παπαγαλάκια" τα οποία είτε εσκεμμένα είτε από άγνοια πολλές φορές αναπαράγουν αυτές τις λανθασμένες νοοτροπίες (χωρίς αυτό να ισχύει αποκλειστικά και μόνο για τις περιπτώσεις των μύθων αλλά γενικότερα στο χόμπι μας)! Υ.Γ. ξέρει ο Σπύρος delta66 ακριβώς τι θέλω να πω...

Τάκη και πάλι χίλια συγγνώμη βρε φίλε που άνοιξα αυτή τη μεγάλη παρένθεση στο topic σου αλλά πιστεύω ότι είναι για καλό όλων μας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 23-03-16 στις 11:50
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02630 seconds with 11 queries