Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 25-09-11, 17:01   #1
Νέο ενυδρείο με σαλιγκάρια
 
Το avatar του χρήστη vaggstef
vaggstef
Member
Εγγραφή: 25-09-2011
Περιοχή: ΚΡΗΤΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 221

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
vaggstef Ο χρήστης vaggstef δεν είναι συνδεδεμένος 25-09-11, 17:01
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας μόλις συνδέθηκα στο forum σας.
Λοιπόν στο ψητό.
είμαι καινούριος στο χόμπι του ενυδρείου για αυτό άρχισα με κάτι μικρο για αρχή, χωράει περίπου 20 λύτρα.
το έχω 2 μέρες σε λειτουργιά. Αρχικά το γέμισα με νερό βρύσης, αλλά επειδή έχω διαβάσει κάποια πράγματα περί στρωσίματος του νερού δεν έβαλα ψαράκια ακόμα παρά μόνο 2 σαλιγκάρια τα οποία μ τα έφεραν την ιδία μέρα.δεν ξέρω αν έκανα λάθος που τα έβαλα μέσα στο ενυδρείο τόσο νωρίς.την επομένη μέρα πήγα σε ένα pet shop.για να φτιάξω το σφουγγαράκι για το φίλτρο και του είπα πως έχουν τα πράγματα, μου πρότεινε να πάρω αντιχλωριο οπωσδήποτε στην αρχή και κάτι ωφέλημα βακτήρια (πήρα μόνο αντιχλωριο). έκανα ότι μ είπε για το αντιχλωριο, κ μ είπε ακόμα να ρίξω λιγάκι αλάτι.
Αυτό που με απασχολεί είναι οτι τα σαλιγκάρια (όταν προσθεσα αυτά έβαλα και το φίλτρο σε λειτουργία) το ένα από τότε π το έριξα έχει κολλήσει στο τζάμι ψηλά στην επιφάνεια του νερού και το άλλο να επιπλέει στην επιφάνεια κάνοντας του βόλτες η ροή από το φίλτρο, αναγαστικα και το έβγαλα από το ρεύμα για να ηρεμήσει.
Τι να κάνω? μήπως το ενυδρείο δεν είναι έτοιμο για σαλιγκάρια μήπως δεν έχουν τροφή (αν και ζήτησα από to pet shop αρχικά τροφή για ψάρια να ρίξω) και που απάντησε οτι δεν χρειάζεται αυτά είναι πανφαγα .
Περιμένω τις συμβουλές σας και την βοήθεια σας.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά !!
Εμφανίσεις: 2605
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01554 seconds with 12 queries