Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 21-07-11, 15:44
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sardelitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα αντέξουν τα χρυσόψαρα; Γενικώς, αντέχουν άλλα ψάρια; Γιατί επίσης μου είπαν ότι τα κουνουπόψαρα είναι πιο ανθεκτικά..
Τα gambusia είναι σαφέστατα πιο ανθεκτικά από τα χρυσόψαρα. Τυγχάνει όμως να είναι και τα δύο ψάρια κρύου νερού, οπότε οι μαλακοί χειμώνες της λεκάνης της Μεσογείου προσφέρονται και τα δύο για λίμνες.

Από την αναφορά σου έχεις πει ότι είναι βασικά διακοσμητική λίμνη. Πολλές φορές σε τέτοιες λίμνες προσθέτουμε επιπλέον χλωρίνη για να μην αναπτύσσεται άλγη. Αν όντως συμβαίνει αυτό, τότε τα ψάρια δεν έχουν θέση εκεί. Βασικά, αν συμβαίνει αυτό, θα πρέπει να αναθεωρηθούν κάποια πράγματα πριν ξεκινήσει...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sardelitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή την έχω δει όμως, δεν έχει ορθογώνιο σχήμα δεξαμενής. Κάτω δεν έχει χώμα, είναι τσιμέντο νομίζω και έχει ανομοιόμορφο βάθος. Οπότε είναι περίπου 15,000 λίτρα.
Αφού έχει ανομοιόμορφο σχήμα και βάθος, τότε τα λίτρα πρέπει να είναι λιγότερα. Κανένα πρόβλημα όμως, γιατί συνεχίζει να έχει τη δυνατότητα ενός καλού κυκλώματος.

Φίλτρο έχει? Κάποια αντλία, φυτά? Σκίαση του χώρου? Δώσε λίγες πληροφορίες αν είναι δυνατόν.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01537 seconds with 11 queries