Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #49  
Παλιά 10-02-18, 21:06
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Έκανα και εγώ τις αγορές μου . Αγόρασα 2kg μπουκάλα, απλό μανόμετρο , αντεπίστροφη και 3 σε 1 διαχύτη της tropica.
Έβαλα τον διαχύτη στο ενυδρείο αλλά σύμφωνα με τις οδηγίες πρέπει να περιμένω 24 ώρες πριν ανοίξω το CO2...
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  tank.jpg
Εμφανίσεις:  1089
Μέγεθος:  54,5 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  diffuser.jpg
Εμφανίσεις:  1030
Μέγεθος:  36,5 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  man.jpg
Εμφανίσεις:  1064
Μέγεθος:  32,2 KB

Ας ξεκινήσουμε από την αρχή γιατί δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνω...
  • Ο διαχύτης μπήκε στο πλευρικό τζάμι για να μπορώ να ελέγχω. Πάνω από αυτόν είναι η είσοδος του εσωτερικού φίλτρου και έβαλα και ένα μικρό κυκλοφορητή για να βοηθήσει στην κυκλοφορία. Είναι σε καλή θέση ή να το βάλω κάπου αλλού?
  • Όπως ανέφερα νωρίτερα αγόρασα μονό μανόμετρο (αυτό υπήρχε διαθέσιμο), θέλω όμως να πάω άμεσα σε ηλεκτρομαγνητική για να δουλεύω το σύστημα μαζί με τα φώτα. Να πάω σε κάτι τέτοιο (https://www.ebay.co.uk/itm/1pc-CO2-M...IAAOSwY~1aH7CC), απλή ηλεκτρομαγνητική και να την συνδέσω στο μανόμετρο που έχω ή να κοιτάξω για ολοκληρωμένο σύστημα με διπλό μανόμετρο?
  • Μέχρι να μπει η ηλεκτρομαγνητική... να δουλέψω 24ωρο το CO2 ή να το ανοιγοκλείνω χειροκίνητα?
  • Σκέφτομαι να αρχίσω με 2 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο. Είναι καλά για τα λίτρα του ενυδρείου και τα φυτά που έχω ή είναι λίγο?
  • Έχω λιπάσματα από σκόνες K2SO4, KNO3 και power 4. Ξεκινάω μαζί με το CO2 και αν ναι, σε τι ποσότητες?
  • Τα φώτα δουλεύουν 6 ώρες. Να ανεβάσω φωτοπερίοδο από αύριο που θα συνδέσω το CO2 και αν ναι, πόσο?
Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά θέλω να ξεκινήσω όσο πιο σωστά γίνεται. Πάντα μου φαινόταν δύσκολη η διατήρηση ενός υψηλών απαιτήσεων ενυδρείου και θέλω να πάω βήμα βήμα για να έχω καλό αποτέλεσμα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01674 seconds with 12 queries