Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 28-09-05, 15:31
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Katia
μου έκανες την καρδιά "περιβολαρχείο!"
Λοιπόν θέλεις να κάνεις ένα nano-reef στα λίτρα που έχω κάνει και εγώ.
Αρχικά πρέπει να έχεις αρκετή εμπειρία και απίστευτη υπομονή.
Τα λίτρα σε περιορίζουν σε ψάρια και ασπόνδυλα όμως δεν είναι και απαγορευτικά. Μπορείς δηλαδή να έχεις αρκετά μικρά frags από διάφορα κοράλλια αλλά από ψάρια πρέπει να αρκεστείς σε 2-3 το πολύ, με πολύ λίγες επιλογές. Κάποια είδη clown ή damsel θα μπορουσαν να είναι μεσα στις επιλογές σου.
Το ενυδρείο που έχω εγώ το υποστηρίζει ένα εσωτερικό skimmer για 200λίτρα, και έχω και ένα hang-on φίλτρο για να μην πιανει χώρο μεσα στο ενυδρείο και έχει άνθρακα, αντιφόσφωρο και μπλέ σφουγγάρι.
Ένα πρόβλημα με αυτά τα λίτρα είναι οι λάμπες. Εμένα επειδή ειναι δική μου κατασκευή και δεν με ενδιαφέρει και τόσο το οπτικό έχω σε απόσταση 40-45 πόντους από τον βυθό 1x15watt( Τ8 ) μπλέ ακτινική και 3x20watt( Τ8 ) άσπρες με Kelvins από 9.000-15.000 .
Μετρήσεις χρειάζονται σχεδόν καθημερινά αν δεν πάς σε μόνιμα ηλεκτρονικά όργανα τα οποία βέβαια κοστίζουν αρκετά αλλά σε γλυτώνουν από πολλά βάσανα. Και αυτό γιατί κάποιο στοιχείο του νερού μπορεί να αλλάξει μέσα σε λίγα λεπτά σε τόσα λίγα λίτρα.
Πάντως αν το αποφασίσεις το αισθητικό του αποτελέσμα θα σε εικανοποιήσει 1000%. Όμως το κόστος ανά λίτρο θα σου έρθει πολύ παραπάνω από ότι να κάνεις ένα 400αρί reef αλλά το συνολικό κόστος θα είναι αρκετά μικρότερο πιστεύω αλλά και πάλι όχι αμελητέο.
Στο τελευταίο τεύχος του περιοδικού "ενυδρείο" που κυκλοφορεί ο ΠΣΦΕ μπορείς να δείς ένα τέτοιο ενυδρείο.
Σκέψου, δες, διάβασε και αποφάσισε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jpatou : 28-09-05 στις 15:34
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01451 seconds with 11 queries