Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 06-08-07, 15:47
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Για κρυψώνα,ένα μεγάλο σχετικά ξύλο με κουφάλες μεγάλες εσωτερικά,είναι το καλύτερο από την εμπειρία μου...Από την άλλη,και ένα απλό ξύλο μπορέι να το μετατρέψει σε κρυψώνα σκάβοντας αλλά δεν το προτείνω γιατί βγαίνει πιο δύσκολα την ημέρα αν έχει τέτοια κρυψώνα απότι αν έχει μια άνετη,σκοτεινή κουφάλα για κρυφώνα...Οι clown loach δεν κινδυνέυουν λόγω ταχύτητας και συμπεριφοράς...
Ναι,θα φτάσει τελικό μέγεθος στη δεξαμενή σου υπό καλές συνθήκες νερού πάντα όμως...Το τι μέγεθος θα φτάσει δεν το ξέρω...Έχω δει ενήλικο Platydoras από 16- 22εκ...Το 22 ήταν νεαρό ακόμα... Το 16 ήταν ενήλικο...Επομένως,κατα την γνώμη μου,το δικό σου θα γίνει από 18-22εκ. τουλάχιστον αν του προσφέρεις σωστές συνθήκες... Το 16 που έχω δει ίσως κάποια στιγμή να είχε εκτεθεί σε άσχημες συνθήκες...

Αυτά που αναφέρει ο mikele είναι αλήθεια...Έτσι συμπεριφέρονται γενικά,αλλά δεν ενοχλούν τα ψάρια που κολυμπούν...Απλά ένα σπρώξιμο,ρούφηγμα φαγητού και8 δρόμο...Δεν ενοχλούνται τα υπόλοιπα ψάρια...Μόνο με τους pleco τους πολύ μικρούς ή τους μεγαλύτερους και πιο επιθετικούς αντιμετώπισα πρόβλημα με αυτό...Οι μικροί καμμιά φορά(πολύ σπάνια) δαγκώνονται άσχημα στην ουρά ενώ οι μεγαλύτεροι και πιο επιθετικοί έχουν σημάδια μάχης(πάντα,λόγω τσακωμών περι κρυψώνας),πιο μικρά που δεν ενοχλούν και φτιάχνουν γρήγορα...Άλλοι βέβαια που ξέρω δεν αντιμετώπισαν τέτοια προβλήματα ποτέ με το δικό τους και τους pleco τους...Γενικά είναι καλό και ενδιαφέρον ψάρι που χαίρεσαι πολύ όταν το βλέπεις να κινείται...Έχει άλλη,ξεχωριστή χάρη...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01380 seconds with 11 queries