Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 31-01-14, 17:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tepe Εμφάνιση μηνυμάτων
1. ΤΑ ψαρια δεν ειναι ολα αδερφια αλλα αν εχω υπολογισει σωστά και αν μου ειπαν σωστα τον χρονο γενησης τους οι πατεραδες τους τοτε ειναι 10 μηνων εως ενος ετους


2.Τρωνε με απιστευτη ορεξη ειναι μεγαλωμενα με κριλ και αρτεμια κατεψυγμενα της ocean nutricion
με γκρινταλ απο δικες μου αποικιες
με ocean nutricion flakes
και new era flakes
καθως και διαφορα αλλα φλακεσ κατα καιρους γιατι ειμαι υπερ της ποικιλιας στην τροφή και παντα μικρες συσκευασιες για να ειναι φρεσκια

3. Σιγουρα ομως ειναι και διαφορετικό είδος απο ότι βλεπεις το καθενα μήπως αυτο παιζει ρολο στην αναπτυξη τους και στο οτι δεν εχω ακομα δει ζευγαρι?

4. Ο σκοπος μου ειναι αν βγει ζευγαρι να μεινει μονο του για παντα στο μικρο βασιλειο που εχω φτιαξει γιατι ειναι και αρκετα μικρο για παραπανω σκαλαρια

5. ΜΗΠΩΣ αναγνωρισατε φυλο απο τα αλλα τρια ή να βγαλω καμια ακομα φωτο καλυτερη?
1. Δεν μιλησα για αδερφια κλπ.
Τα ψαρια δεν εχουν ταμπου, ουτε γνωριζουν τα βιολογικα προβληματα της αιμομιξιας.
Μπορουν να δημιουργηθουν ζευγαρια και αναμεσα σε αδερδια.
Μιλησα για την περιπτωη "απλα να μη τα βρει" το αρσενικα με το θηλυκο ενος ενυδρειου.

2. Η διατροφη παιζει σημαντικο ρολο στην αναπτυξη, αλλα συνηθως χρειαζεται και καταλληλος χωρος.
Οι διαστασεις του ενυδρειου πιστευω οτι εχουν παιξει ρολο στην μειωμενη αναπτυξη.

3. Τα ψαρια δεν ειναι διαφορετικο ειδος. Pterophyllum scalare ειναι ολα.
Διαφορετικης "ποικιλιας χρωματισμου" μπορεις να το πεις.
Αυτο ομως δεν ειναι παραγοντας για το μεγεθος της αναπτυξης.

4. Καλος ο σκοπος σου, αλλα πιστευω οτι το ενυδρειο ειναι κοντο για το ειδος ψαριου.
Εκ πειρας γνωριζω οτι υπαρχουν σοβαρες ελπιδες αν μπουν συντομα σε καταλληλων διαστασεων ενυδρειο, να παρουν το μεγεθος που αναλογει στο ειδος.
Δεν προκαλειται δλδ μονιμο προβλημα υποαναπτυξης στο συγκεκριμενο ειδος ψαριου.
Ελπιζω μονο να μην ηταν η εξαιρεση το υποανεπτυγενο σκαλαρι που φιλοξενησα και μεσα σε μερικους μηνες πηρε το μεγεθος που του αναλογουσε.

5. Οπως ξαναειπα, δεν χρειαζεται να βγαλεις φωτογραφιες. Δεν αναγνωριζεται οπτικα το φυλλο με ασφαλεια.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Από ότι ξέρω Σταμάτη, τα σκαλάρια είναι μονογαμικά για όλη τους τη ζωή και αν χαλάσεις ένα ζευγάρι δεν θα ξαναζευγαρώσουν αυτά τα σκαλάρια, άρα λογικά αν μεταφέρεις το ζευγάρι σε άλλο περιβάλλον και με άλλα σκαλάρια το ζευγάρι δεν θα χαλάσει, ας ακούσουμε όμως και άλλες γνώμες από ποιό έμπειρους. Πάντως το ζευγάρι που έδωσα στον Disc-postman συνεχίζει και γεννάει συνέχεια, δεν ξέρω βέβαια αν έχει άλλα σκαλάρια μέσα
Εχεις καποια πηγη να δωσεις να διαβασουμε.
Ενα ζευγαρι δικο μου παντως, την εχει διαψευσει αυτην την αποψη.
Παρακολουθησα με τα ματια μου, το σταδιακο (για μηνες) "κλεψιμο" την θηλυκιας, απο αλλο αρσενικο του ενυδρειου.
Το νεο ζευγαρι που δημιουργηθηκε κατεληξε στο Γιωργο Κ, που απο οτι εμαθα γεννησε κιολας.
Καποτε ειχα διαβασει ενα επιστημονικο αρθρο (δεν εχω φυλαξει το λινκ) για τους λογους που μια θηλυκια σκαλαρινα επιλεγει το ταιρι της.
Δεν ελεγε πουθενα μεσα για "love fo ever".
Αυτο που ελεγε ηταν βασικα οτι επιλεγει το πιο αγριο, μεγαλοσωμο και υγιη αρσενικο, για τον απλο λογο των περισσοτερων πιθανοτητων για προστασια των αυγων και του γονου.
Μου φαινεται και πιο λογικο για ενα ζωο που ο σημαντικοτερος στοχος του, ειναι η επιβιωση και η διαδοση του ειδους.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από john99 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία, αλλά μέχρι να κάνουν πετυχημένη γέννα υπολόγιζε γύρω στους 4 μήνες
Για μια επιτυχημενη αναπαραγωγη δεν χρειαζεται μονο η εμπειρια του ζευγαριου.
Κανεις δεν μπορει να υπολογισει σε ποσο καιρο θα εχουμε επιτηχημενη αναπαραγωγη.
Μπορει και ποτέ, αν δεν συντρεξουν κι αλλοι παραγοντες εκτος της εμπειριας των γονεων.
Μπορει και με την πρωτη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 31-01-14 στις 17:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02019 seconds with 11 queries