Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 24-05-10, 18:17   #1
ερωτήσεις για guppy, τροφή, φυτά και αλλαγή νερού
 
Το avatar του χρήστη endymion
endymion
Member
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος 24-05-10, 18:17
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Επειδή έχω κάποιες μαζεμένες απορίες είπα να ανοίξω ένα θέμα αλλά αν πρέπει να τα βάλω ξεχωριστά ας με ενημερώσει κάποιος moderator.


1. Μόλις συνειδητοποίησα ότι η φουντωτή ουρά του αρσενικού μου guppy έχει κοπεί σε ένα σημείο. Δεν λείπει κομμάτι απλά χωρίζει σε ένα σημείο λες και έχει γίνει τομή από ψαλίδι. Αυτό πρέπει να έγινε μόλις πριν καμιά ώρα γιατί τα παρακολουθώ στενά επειδή περιμένω να γεννήσουν τα θηλυκά (3 θηλυκά 1 αρσενικό). Η ουρά ενώνει ξανά? Είναι κρίμα γιατί ήταν και είναι πολύ ωραίο. Τσιμπάει συνέχεια την κοιλιά των θηλυκών μάλλον για να προκαλέσει τοκετό και να ζευγαρώσει ξανά και κάπως έτσι φαντάζομαι θα την έπαθε.

2.Το μεσημέρι είχαμε φτιάξει μια τονοσαλάτα για φαγητό και σκέφτηκα να ρίξω ελάχιστο τόνο για δοκιμή αν το φανε. Το εξαφάνησαν στη στιγμή. Στις DIY τροφές μπορώ να προσθέσω και τόνο από κονσέρβα?

3.Με την αλλαγή του νερού είναι λογικό όταν προσθέτω φρέσκο νερό να μην είναι ίδιας θερμοκρασίας. Πως μπορώ να το κάνω σωστά? Φοβάμαι μηπως σπάσει ο θερμοστάτης αν είναι ανοιχτός και έχει κατέβει η σταθμη του νερού και προσθέσω κρύο νερό.

4.Από φυτά έχω λίγα πράγματα μια anubia barteri barteri κερατόφυλλο και valisneria gigantea. Διάβασα και για μερικά άλλα φυτά όπως την egeria densa, cabomba caroliniana. Oι απορίες μου είναι οι εξής: θα χρειαστώ φιάλη CO2? Λέω να φτιάξω μια, ευκολο φαινεται. Αλλά δεν έχω καταλάβει στην περιγραφή της διαδικασίας κατασκευης που λέει ότι τοποθετούμε το λαστιχάκι που βγαίνει το CO2 στην είσοδο του φίλτρου. Και οι απαιτήσεις στο φωτισμό. Εχω δυο λάμπες 24 W η καθε μια. Φτάνει? Η anubia που δεν θέλει πολύ φως θα έχει προβλημα?
Ξέρετε κάποιο κατάστημα Περιστέρι και γύρω περιοχές που να έχει ποικιλία σε φυτά και ψάρια? Σε δυο τρια που ρωτησα όλο λένε ότι θα φέρουν αλλά τίποτα. Θέλω να το φυτέψω και να μεγαλώσουν λίγο τα φυτά είναι κοντά 200λίτρα και φαίνεται αδειο το ενυδρείο.

Λυπάμαι αν γίνομαι κουραστικός αλλά έχω τόσες απορίες και κάθε τόσο δημιουργουνται κι άλλες και δεν θέλω να κάνω κάτι χωρίς να ρωτήσω πρώτα και το μετανιώσω έπειτα.

Άλλωστε η βοηθεια σας υπήρξε πολύτιμη στα πρώτα μου βήματα στο χόμπυ κι έτσι δεν έπεσα ούτε θύμα των pet shop και πήρα πιστεύω και εξοπλισμό που μπορώ αργότερα μόλις εξοικιωθώ με τα guppy να προχωρήσω σε μεγαλύτερα βήματα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φιλικά,

Χρήστος.
Εμφανίσεις: 3924
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01781 seconds with 12 queries