Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 04-06-07, 18:42
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Μάριε ευχαριστούμε για την παρέμβαση!

Μια κοκκομετρία 1-2 χιλιοστών είναι ότι πρέπει. Αλλά και λίγο μεγαλύτερη να είναι 2-3 χιλιοστά δεν πειράζει. Από κει και πάνω η ζωντανή άμμος δεν μπορεί να προσφέρει τα μέγιστα (βιολογία – denitrification).

Ο Tricky κάπου προτείνει ένα φθηνό και παράλληλα καλό refractometer. Στείλε του ένα pm και ρώτα τον.
Θα μετρήσεις την αλατότητα της θάλασσας στο σημείο που θα «ψωνίσεις» και θα την διατηρείς σε αυτά τα επίπεδα. Με την εξάτμιση η αλατότητα ανεβαίνει. Και γι΄ αυτό ίσως θα πρέπει να σκεφτείς και ένα σύστημα αυτομάτου αναπληρώσεως.
Τώρα ανάλογα με την περιοχή, αλλάζει η αλατότητα. Π.χ. αν υπάρχουν υπόγεια ποτάμια (βλυχάδες τις λέμε στο χωριό μου) η αλατότητα πέφτει. Αλλά περίπου πρέπει να είναι γύρω στο 1.030 – 1.035.

Οι θερμοκρασίες θα πρέπει να είναι αυτές τις θάλασσας. Με μετρήσεις το βλέπεις.
Το δύσκολο είναι να τις διατηρήσεις όμως. Και ακόμα και με ένα chiller καλό, θα καταναλώνεις πολύ ρεύμα. Έτσι ίσως θα πρέπει να σκεφτείς να την έχεις το καλοκαίρι (αυθαίρετα λίγο πολύ) γύρω στους 26 βαθμούς. Τα ψάρια δεν θα πάθουν τίποτα. Τώρα όμως αν έχεις ψαρέψει τίποτα ασπόνδυλα από βαθιά, θα έχεις πρόβλημα. Όσο βαθύτερα πάμε στην θάλασσα τόσο η θερμοκρασία πέφτει και γίνεται σταθερότερη.
Κυκλοφορούν διάφορα chiller. Εγώ έχω το titan της Aqua Medic και είμαι ευχαριστημένος. Κάποια άλλα παιδιά έχουν το teco.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01658 seconds with 11 queries