Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 24-10-14, 19:33
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Να πω κι εγω την γνωμη μου , απο την λιγοστη εμπειρια μου με κορυς , περιπου 2 χρονια..
Στην φυση μπορουν να βρεθουν και σε περιοχες με βραχωδες βυθο ,αλλα και σε λασπωδες οπως του βιντεο..
Το θεμα ομως ειναι οτι στην φυση μπορουν και ταξιδευουν ωστε να αλλαζουν και περιοχες.. [δεν εχω δει ποταμι απο καθαρο βραχωδη βυθο σε ολη του την εκταση, που φιλοξενει κορυς (αν εχω λαθος , να με διορθωσετε)]
Τα ειχα το πρωτο 6μηνο σε ψιλο χαλικι κι επειτα τα μετεφερα σε λευκη αμμο..
Τραυματισμους στα μουστακια δεν ειχα δει φυσικα, αλλωστε ηταν και ψιλο το χαλικακι..
Δεν ειχα δει ομως και το φιλτραρισμα που κανουν με τα βραγχια τους, προς αναζητηση της τροφης τους.. κατι που ειδα απο την πρωτη μερα που μπηκαν σε ενυδρειο με αμμο.
Για μενα μονο και μονο αυτο μετραει στο τι βυθο θελουν και σε τι βυθο αρεσκονται περισσοτερο.
Παντως προσωπικα δεν πιστευω πως θα υπαρξει προβλημα στα μουστακια τους, με ενυδρειακο χαλικι απο πετ σοπ ..
με σωστη δηλαδη κοκκομετρια και χωρις αιχμηρες πλευρες..
Αντιθετως ισως υπαρξει θεμα με χαλικι απο μαντρες.. καθως στα περισσοτερα η κοκκομετρια δεν ειναι στανταρ , οπως και οι πλευρες του κοκκου , δεν ειναι παντα λειες..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01459 seconds with 11 queries