Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 15-01-16, 15:03
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Συνήθως δεν απαντάω στην ερώτηση άμμο η χαλίκι γιατι μετα κάποιος ποστάρει μια ζούγκλα με άμμο
και πρεπει να γραφτεί σεντόνι

Λοιπόν οταν μιλάμε για φυτεμενο και κάποιος ρωτάει πρεπει να του πουμε την καλύτερη δυνατή επιλογή ,η οποία καλύτερη επιλογή ειναι με σειρά καταλληλότητας
1) εξειδικευμένα χαλικακια υποστρώματα ,ενδεικτικά αναφέρω seachem flourite,seachem black sand ,Ada Amazonia ,jbl volcano,fluval stratum κλπ.
2) ψιλοκοκκο χαλικακι 1-2mm στα όρια της άμμου δηλαδή και χοντροκοκη άμμο 1-2mm στα όρια του χαλικιού
3)χαλίκι χοντρό η αμμος ψιλή

Τα εχω χρησιμοποιήσει ολα οσα αναφέρω παντα σε φουλ φυτεμένα με διοξείδιο και δυνατό φωτισμό
Η ανάπτυξη και η ταχύτητα στα εξειδικευμένα ειναι σαφώς πολυ μεγαλύτερη το βλεπω κι αυτη την στιγμη στο ενυδρειο μου που τρέχει τωρα, σε καποια σημεία εχω fluval stratum και το μοντε καρλο εχει ριζώσει και παει σφαίρα, και στα σημεία που εχω ψιλοκοκκο απλό χαλίκι ακομα δεν εχει ξεκινήσει ,και ας τρέχει χρονια θα χρειαστεί ταμπλετες για να παρει μπροστά.

Βλεπεις οτι δεν άφησα κανένα ειδος βυθου απ εξω γιατι σε ολα μπορουμε να φυτέψουμε και σε ολα μπορουμε να εχουμε μια ζούγκλα ,απλα το χοντροκοκο χαλίκι πολλες φορες δυσκολεύει στο φύτεμα καποια φυτα στεμς σπάει ο κορμός και σαπίζουν και αντιστοίχως η ψιλή άμμος κάποιες φορες πετρώνει η δημιουργεί αναεροβιες περιοχές και σαπιζουν η ριζες και τα φυτα ακολουθως. Το καθε ενα υλικό εχει πλεονεκτήματα κ μειονεκτήματα αναλογα τι θελουμε να κανουμε,απλώς τα εξειδικευμένα υπερτερούν σαφέστατα απο ολα τ αλλα. Το ιδιο γινεται και στο φωτισμό
Η διαφορές παίζουν σε λεπτομέρειες οπως την καλύτερη χρωματική απόδοση των φυτων τα μέσογονάτια διαστήματα κλπ ειναι μικρές η διαφορες αλλά υπαρκτές, και συνήθως φαινονται στα πιο απαιτητικά φυτά που καποια στιγμη ολοι όσοι εχουμε φυτεμένα θελουμε να τα βάλουμε.

Βεβαια καλα έκανες και ποσταρες την ζούγκλα σου με άμμο ωστε να υπάρχουν όλες η απόψεις εγω απλά επισημαίνω η μαλλον αιτιολογώ την άποψη μου

Εγω αυτη τη στιγμη εχω 80% απλό χαλίκι1-2mm 20% stratum και 3 λαμπες ηλεκτρολογειου συν 1 gro lux
Αν ομως κάποιος μου χάριζε λαμπες sera και Ada υποστρωμα ειναι κανεις φυτεμένος που θα τα αρνιόταν για άμμο χαλίκι και λαμπες ηλεκτρολογιου;
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01834 seconds with 11 queries