Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 25-11-10, 12:37   #1
μπολι οr not to μπολι ??
 
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou
Senior Member
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος 25-11-10, 12:37
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Kαλησπερα σας,

Εχω την εξης απορια.
Μπολι ή οχι μπολι; Αυτη η απορια γεννηθηκε μετα απο συζητηση με εναν συναδερφο μου, που κατεχει αρκετα το αντικειμενο.Η γνωμη του ειναι οτι καποιος που ειναι κανουργιος στον χωρο αυτο και αρχιζοντας το στησιμο απο την αρχη, δεν θα πρεπει να μπολιαζει. Οι λογοι ειναι οτι σαν καινουργιος θα πρεπει να μαθει πως συμπεριφερετε το φιλτρο του, να κατανοησει τον κυκλο του αζωτου και πολλα πραγματα πριν βαλει μπολι.Ετσι θα ξερει και μετα πως να συμπεριφερθει αναλογα με οτι κατασταση αντιμετωπισει. Επισης, το μπολι (απο οτι πιστευει) αλλαζει βεβαια απο φιλτρο σε φιλτρο.
Παραδειγμα που μου εδωσε: αν ενα βιολογικο υλικο (αποικιες βακτ) εχει μαθει σε ενυδρειο με 10 δισκους καταναλωνει χ αριθμο απο ο,τι τρωει. Αν μπει στο δικο μας που ειναι καινουργιο με 3 ψαρια δεν θα υπαρχει το ¨φαγητο¨που θα εχει συνηθησει και ισως αρχιζουν να μειωνονται οι αποικιες.
Απο την αλλη μερια, παρα πολλα ατομα απο εδω μεσα με πολλα χρονια εμπειρια, πιστευουν στο μπολιασμα φιλτρου σε καινουργιο hobbista. Oχι οτι προσωπικα το κατακρινω, αλλα θελω να μαθω και τις δικες σας γνωμες πανω στο θεμα.

Ευχαριστω
Εμφανίσεις: 2300
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01428 seconds with 12 queries