Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 24-07-10, 03:18
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή Yφαλμυρος βιοτοπος απο την Σαμο

Αυτο το θεμα ηθελα να το ξεκινησω απο τον Μαιο αλλα δεν εβρισκα το χρονο.
Τα υφαλμυρα οικοσυστηματα και ενυδρεια κατα συνεπεια, με γοητευουν πολυ !
Τα θεωρω ιδιαιτερα, μοναδικα και παρεξηγημενα απο τους χομπιστες.
Η αληθεια ειναι οτι η αναπαρασταση ενος υφαλμυρου βιοτοπου, εχει πολλους περιορισμους σε ψαρια και φυτα, αλλα με λιγη αναζητηση μπορει κανεις να στησει ενα πανεμορφο ενυδρειο που να ακροβατει αναμεσα στο γλυκο και το θαλασσινο νερο.
Καπου μετα την Πρωτομαγια βρισκομουν στη Σαμο για διακοπες και ξανα-επισκευτηκα αυτον εδω τον βιοτοπο: Ελος Μεσοκαμπου-Νερομυλος για να τραβηξω φωτογραφιες.

Ολοι ξερετε το παθος που τρεφω για τα ασπονδυλα και ιδιαιτερα για τις γαριδες
Φανταστειτε λοιπον την εκπληξη μου οταν ανακαλυψα πολλες κοινες θαλασσινες γαριδες να βοσκουν και να αναπαραγονται μεσα στην μικρη λιμνη με το υφαλμυρο νερο.Η λιμνουλα απεχει γυρω στα 300 μετρα απο την θαλασσα με την οποια επικοινωνει και η αλατοτητα εχει μετρηθει με ρεφρακτομετρο και βρισκεται γυρω στο 1005. Υπογειες πηγες τροφοδοτουν με δυνατη ροη ολο το χρονο.
Αλλοι κατοικοι ειναι ενα ειδος πολυ μικροσωμου Goby (πολυ μικρος ομως πληθυσμος) που ακομα δεν εχω αναγνωρισει, κεφαλοι, κουνουποψαρα και σαλιγκαρακια του γενους Theodoxus (συγγενικο με τα Nerite), νεροχελωνες και χελια.
Ακολουθουν μερικες φωτογραφιες

Palaemon elegans







Theodoxus saulcyi






Gambusia affinis





Mugil cephalus




Mauremys rivulata




Και τωρα που πηρατε μια ιδεα, πειτε μου αν ειμαι παραλογος που σκεφτομαι να ξαναστησω ενα υφαλμυρο ενυδρειο Ελληνικου βιοτοπικου χαρακτηρα αυτη τη φορα, με ελληνικα ψαρια και ασπονδυλα που εχουν την ικανοτητα να προσαρμοζονται και σε υφαλμυρες συνθηκες.
Υπ οψιν οτι το ψαχνω πολυ τελευταια και βρισκω εγκυρες πηγες οτι αρκετα μεσογειακα ψαρακια μπορουν να κρατηθουν με επιτυχια και σε υφαλμυρο νερο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Raven : 24-07-10 στις 13:05
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01756 seconds with 11 queries