Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 08-09-15, 13:25
operadude Ο χρήστης operadude δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2015
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Fish Only 45L Αρχάριος και γενικές ερωτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Γράφω πρώτη φορά στο forum και γενικά είμαι πολύ νέος στο χόμπι. Έχει περίπου ένα μήνα που πρωτοασχολήθηκα.

Διαθέτω ένα μικρό ενυδρείο 45 L και γενικά ψάχνω να βρω να το αξιοποιήσω με τον καλύτερο τρόπο.
Αρχικά σκεφτόμουν για reef αλλά δεν έχω τις γνώσεις και το φοβάμαι λίγο. (Δεν έχω ξαναστήσει ενυδρείο ποτέ).
Μετά κάπου διάβασα για τα fish only και μου άρεσε η ιδέα. Ψάχνοντάς το όμως μπερδεύτικα αρκετά γιατί δεν κατάλαβα ποια είναι η διαφορά ενός fish only από ένα reef. Συγκεκριμένα έχω τις ακόλουθες απορίες.
1. Όταν λέμε fish only (αν κατάλαβα καλά) εννοούμε με ψάρια και νεκρό βράχο έτσι; Αλλά διαβάζω μερικά Post που αναφέρουν ότι βάζουν και ζωντανό. Αυτό όμως δεν είναι reef;
2. Το Fish only χρειάζεται skimmer και sump σε αυτά τα λίτρα; Το skimmer το βρίσκω στο ιντερνετ σαν skimmer πρωτεϊνών. Αν δεν έχω ΖΒ το χρειάζομαι; Ή εξυπηρετεί και άλλο σκοπό;
3. Σε περίπτωση που βάλω νεκρό βράχο, πως μπορώ να τον διακοσμήσω για να μην είναι απλά ένας βράχος με ψαράκια;
4. Το στρώσιμο του νερού και οι αλλαγές είναι πάνω κάτω παρόμοιες με αυτά του γλυκού νερού ή καμιά σχέση;
5. Το ενυδρείο έχει ενσωματωμένη λάμπα LED στο καπάκι Aquael Leddy Tube 6W Μου κάνει αυτή ή χρειάζομαι κάτι άλλο;

Περίπου το φαντάζομαι με ένα ζευγαράκι clownfish μια γαριδούλα και ένα σαλιγκαράκι. Θα είναι άνετα αυτά σε 45L; Γιατί σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να ταλαιπωρήσω τα ψάρια.

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα οποιαδήποτε βοήθεια γιατί έχει ένα μήνα μόνο διαβάζω και έχω βαλτώσει λίγο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01527 seconds with 11 queries