Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #82  
Παλιά 05-03-09, 22:03
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Καλησπέρα κι από μένα Μανώλη, λοιπόν έχουμε
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
1.Δεν διαφωνησα στο οτι η θερμοτητα πρεπει οπωσδηποτε να μεταφερθει στο περιβαλον απο τον ψυκτη......

2. Ποιο ακριβως ειναι το λαθος σε αυτο που λεω , οπως ειδες αναφερομαι στην θερμοτητα που πρεπει να μεταφερει ο ψυκτης που στην προκειμενη περιπτωση θα πρεπει να καλυπτει:
α.την παραγωγη θερμοτητας του πελτιερ
β.την οποια θερμοτητα αποδιδε στην ατμοσφαιρα πριν βαλεις το πελτιερ
δηλαδη την θερμοκρασια του επεξεργαστη

το παραθετω με τα κοκκινα γραμματα ...λεει η ψυκτρα θα πρεπει να αποδοσει σημαντικα μεγαλυτερη θερμοκρασια απο ΠΡΙΝ (οταν ηταν χωρις το πελτιερ) και θα θερμανθει περισσοτερο
So, the heatsink will have to dissipate substantially more heat than before, and will get much hotter.
το λάθος που εννοώ είναι ότι ο ψύκτης αποβάλλει θερμική ισχύ (Watt) και όχι θερμοκρασία (βαθμούς) όπως είχες γράψει στο προηγούμενο post

"1.Το κατα ποσο μπορει να ανταποκριθει η ψυκτρα σου στο να αποβαλει τους 60+ (θα πω αν και μιλαμε για 85+ στο overclocking) βαθμους κελσιου"

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
3. Καποιος απο του δυο μας εχει καταλαβει λαθος το τι ακριβως λεει το γραφημα ...και επειδη δεν ειμαι σιγουρος οτι εισαι εσυ ο λαθος θα με βοηθουσε να μου εξηγησεις τι ονομαζεις 0 διαφορα ???(που εχω κοκκινισει) και τι εννοεις μηδενιζει στου 70 ???γιατι εγω αλλο καταλαβαινω
Το διάγραμμα εννοεί ότι όταν η διαφορά θερμοκρασίας στις πλευρές του peltier είναι 70 βαθμούς (π.χ. πολύ μικρός ή καθόλου ψύκτης) τότε δεν μπορεί να μεταφέρει θερμική ισχύ από τη μία πλευρά στην άλλη. Όταν το peltier έχει μεγάλο ψυκτικό φορτίο σε σχέση με το μέγεθός του (π.χ. ένα ενυδρείο ) αποδίδει τη μέγιστη θερμική ισχύ αλλά με διαφορά θερμοκρασίας 0. Όπως όμως άναφέρει "a situation that does not occur in real-life cooling solutions" και το peltier δουλεύει κάπου ανάμεσα στα δύο άκρα ανάλογα το θερμικό φορτίο και τόν ψύκτη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
4,Επίσης λεγοντας μου να κραταμε την διαφορα σε μικρα επιπεδα μου λες οτι θες πχ ζεστη πλευρα 30 βαθμους και κρυα 20 βαθμους το θεωρεις καλυτερο ψυκτικα αυτο απο ζεστη 80 και κρυα πλευρα 0 βαθμους(ασχετα με το πως θα αποβαλεις την θερμοτητα ,πραγαμ σχετικα ευκολο)

.....και αν το θεωρεις καλυτερο ψυκτικα τοτε τι χρειαζεται ο μεγαλυτερος ψυκτης που αναφερεις για να κρατησεις μικροτερη διαφορα θερμοκρασιας???.
Η θερμοκρασία της κρύας πλευράς είναι δεδομένη και είναι η θερμοκρασία νερού του ενυδρείου κατά τι χαμηλότερη λόγω της θερμικής αντίστασης του εμβαπτισμένου μετάλου. Η θερμοκρασία της ζεστής πλευράς θα πρέπει να μείνει σχετικά χαμηλά με τη χρήση κατάλληλου ψύκτη για να επιτύχουμε ικανοποιητική μεταφορά θερμότητας. Αυτό που λές ισχύει γενικά για επαφή υλικών με διαφορετική θερμοκρασία αλλά δεν ισχύει εσωτερικά του peltier. Με διαφορά 80 βαθμούς peltier γιόκ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
5.α.Τα βατ ομως αυτα δεν μεταφερονται απολυτα σε μορφη θερμοτητας στο νερο , της αντλιας η θερμοτητα ναι , αλλα των φωτων οχι ολοκληρη ενω του επεξεργαστη σκανε όλα πανω στην ψυκτρα!!!
Τα περισσότερα βατ είναι από τα τζάμια και "σκάνε" στο νερό όπως και των αντλιών. Για το φωτιστικό έχεις δίκιο αλλά δεν κάνει μεγάλη διαφορά στους υπολογισμούς και έτσι κι αλλιώς όταν σχεδιάζεις αφήνεις και ένα μικρό περιθώριο προς τη χειρότερη περίπτωση.

Άντε να δούμε τι θα κάνει ο Αλέξανδρος με την πραγματική δοκιμή γιατί τελικά αυτή θα μας δείξει τι ισχύει πραγματικά.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02264 seconds with 11 queries