Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 15-01-07, 15:20
Το avatar του χρήστη Stilatos
Stilatos Ο χρήστης Stilatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2006
Περιοχή: glyfada
Μηνύματα: 134
Talking Αλλαγες σε Carrefour. Γνωμες?

Λοιπον παιδες πηρα και ΔΕΥΤΕΡΟ ενυδρειο μιας και τα σκαλαρακια που ειχα σαν μωρα μεγαλωσανε και αρχιζουνε να τσακωνονται και ειπα να παρω και αλλο ενυδρειο να ειναι πιο ανετα τα μωρακια. Λοιπον εμαθα για την προσφορα για το carrefour και πηγα και πηρα το 120 λιτρο. Λοιπον επειδη εχω εμπειρεια απο το προηγουμενο θελω να αλλαξω καποια πραματα. Το εσωτερικο φιλτρο λεω να το βγαλω τελειως να εχω πιο πολυ χωρο και να παρω ενα καλυτερο. Ασε βλεπω να φτιαχω fish room σιγα σιγα χεχε θελω και αλλα ενυδρεια.

1)Ερωτηση πρωτη. Εννοετιαι για eheim εξωτερικο σκεφτομαι μιας και ειναι τα καλυτερα. Σκεφτομαι για το 2222 to professional. Αν και ειναι για 150 λιτρα οπως εχω μαθει και διαβασει καλυτερα να παρεις ενα μεγαλυτερο για να δουλευει πιο ανετα και να μην υπαρχει προβλημα. Τωρα ειναι καλη αποφαση για αυτο το φιλτρο να παρω? H να παρω το 2212?(νομιζω αυτο ειναι το αμεσως πιο μικρο) Επισης αφου πηρα τηλεφωνο να μαθω σε ενα καταστημα μου λενε ειναι μονο με σφουγγαρι? αυτα δεν ερχονται με κεραμικα υλικα ? η αμα δεν ερχονται με υλικα εχει χωρο να βαλω εγω? διοτι μπερδευτικα με αυτα που μου ειπανε οτι ειναι μονο σφουγγαρι το 2222 και μονο τα μεγαλυτερα εχουνε υλικα. Τα professional εχουνε βανακι για να κλεινει την παροχη νερου οταν θελω να βγαλω το φιλτρο να κανω συντηρηση ετσι?

2) η βαση ειναι καλη? διοτι δεν μου φαινετια τοσο γεροδεμενη? να την στηριξω κι αλλο η να φτιαξω αλλη?

3) στα γρηγορα που ειδα μονο υποδοχη για μια λαμπα εχει νταξει με καμια πατεντα θα βαλω και αλλες αλλα ΜΗΠΩΣ ετυχε σε κανεναν να βρει καπακι απο καμια αλλη εταιρια η μαρκα που να κανει πανω του (για να μην ψαχω αδικα και βρηκε κανεις καμια αλλη λυση)

4) μηπως να μεινω τελικα με το εσωτερικο φιλτρο και να αλλαξω απλως με ενα καλυτερο κυκλοφορητη και να βαλω μαζι με σφουγγαρι και siporax? Τι εντυπωσεις εχει σε εσας αυτο το φιλτορ που εχει ?

5) Αυτην την φορα δεν θα το γεμισω με φυτα οπως το πρωτο. Θα βαλω μερικες anubies, κερατοφυλλο, και valisneria. θα βαλω ασπρη αμμο και μεγαλες ριζες. ΤΙ λετε? Ριζες μεγαλες ποιο καταστημα εχει? Εχει το waterinn?

6) Με ενα μπολιασμα απο το πρωτο ενυδρειο απο τα φιλτρα μπορω να βαλω την ιδια μερα τα ψαρια η να περιμενω 2-3 μερες και να βαλω stresszyme?

7) Για να μην μπλεκω με υποστρωμα μπορω να χωσω ταμπλετες κατω απο τα φυτα ετσι? καθε ποτε πρεπει να βαζεις καινουργιες? καθε μηνα?
__________________
Carrefour 120 L
4 Pterophyllum Scalare
Cayman 80 Scenic Professional 150 λιτρα Φυτεμενο
DIY 5L Co2
DIY moonlight
2 Pterophyllum Scalare, 9 Cardinal Tetra, 2 Ottocinclus Affinis, 2 Crossocheilus siamensis



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stilatos : 15-01-07 στις 15:31
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01710 seconds with 11 queries