Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 30-05-21, 16:03
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ωραίο ενυδρείο, πολύ όμορφη η εικόνα του! Tο έχεις καθαρό και τακτοποιημενο!

Φίλε μου η ψαροσυνθεση θέλει διορθώσεις. Κατ αρχήν μπράβο σου που τόσο σύντομα έκανες τη μετάβαση σε ένα πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο.

Εχεις ψαράκια που είναι ασύμβατα μεταξύ τους, με διαφορετικές ανάγκες σε ph, σκληρότητες και θερμοκρασία. Πχ οι μονομάχοι μπαίνουν μόνοι τους, τα golden barb είναι ημιτροπικα και θέλουν πιο χαμηλές θερμοκρασίες συγκριτικά με τα αγγελοψαρα και τα gourami. Barbs και σκαλαρια ζουν καλύτερα σε πιο μεγάλες ομάδες. Τα γατόψαρα και τα ram χρειάζονται μαλακό ph, τα Molly και τα platy υψηλό ph. Διάβασε τα προφίλ των ψαριών, δυστυχώς τα περισσότερα δεν ταιριάζουν.

Το εσωτερικό φίλτρο της juwel είναι απο τα καλύτερα, αλλά σε ένα ενυδρείο σαν το δικό σου δε μπορεί να σε καλύψει για τόσα πολλά ψάρια. Μερικά μεγαλώνουν και πολύ. Χρειάζεσαι δυνατή βιολογία. Θεωρώ πως είναι απαραίτητη η αγορά εξωτερικού φίλτρου.

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τη διάταξη των υλικών του φίλτρου? Έχεις μόνο σφουγγάρια ή περιλαμβάνονται και οι κασετίνες με τα cirax και amorax? Αν έχεις μόνο σφουγγάρια, πρέπει οπωσδήποτε να προσθέσεις κεραμικά υλικά όπως είναι η οικονομική ελαφρόπετρα, το siporax, το substrate pro κτλ.

Πολύ σημαντικό, αλλαγή νερού μια φορά το μήνα σε τόσο φορτωμένο με ψαρηδες ενυδρείο δεν γίνεται. Κάθε βδομάδα οπωσδήποτε.

Δεν αναφέρεις πουθενά τιμές παραμέτρων, γράφεις πως κάνεις με sticks... Δυστυχώς είναι αναξιόπιστα, αν μπορείς βρες υγρά τεστ για νιτρικά και αμμωνία. Αν έχεις τη δυνατότητα, το Master kit της Api έχει τα πάντα και συμφέρει.

Έχεις κάνει πολύ καλή προσπάθεια και είναι πραγματικά όμορφο το ενυδρείο. Οι επισημάνσεις γίνονται πολύ φιλικά, όλοι ξεκινήσαμε με αστοχίες. Φαίνεται πως έχεις διάθεση για πολύ ωραία πράγματα στο χόμπι. Το εξωτερικό φίλτρο νομίζω πως πρέπει να είναι η επόμενη κίνηση σου.

Καλή συνέχεια εύχομαι
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01862 seconds with 11 queries