Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #45  
Παλιά 03-10-05, 16:06
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Κατ'αρχήν, σας ευχαριστώ και τους δύο, netblues και juan.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Μετά την δεκατη μέρα, αν ακόμα υπαρχει το fungus βαλε.. αν και θα πρεπει να εχει φυγει μεχρι τοτε.
Σήμερα το μεσημέρι βλέπω πολύ λιγότερο το πρόβλημα με το χνούδι, αλλά είδα πάλι στιγματάκια στο ίδιο ψάρι. Μόνο σ'αυτό, τα άλλα είναι καθαρά. Θα δώ βέβαια μέχρι την Τετάρτη, οπότε θα κάνω αλλαγή νερού και θα ξαναβάλω άν είναι.
Ελπίζω να μην υπάρχει κίνδυνος να μου ξανακολλήσουν και τα άλλα μέχρι να γίνει καλά αυτό.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Προσθηκες θα κανεις ΑΦΟΥ σταθεροποιηθει η κατασταση. Μην βιαζεσαι.
Να σου θυμισω οτι έχεις και φυτά να παλέψεις στη συνεχεια..
ΟΛΑ μαζι δεν γινονται.
Ναι, εννοείται. Ενα-ένα!!!Σαφώς με ενδιαφέρει να φτιάξει το νερό, αλλά και η υπόθεση με τα φυτά και τα διοξείδια, που μου είναι και άγνωστη.
Απλά την προσθήκη δίσκων την τρέμει το φιλοκάρδι μου. Οπως και άλλου είδους βέβαια, γιατί τώρα που βλέπω το ενυδρείο μου σε τέτοια "ηρεμία" τρέμω μην τη χαλάσω.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Κατι δεν παει καλα με την μετρηση GH/KH. Πολυ πολυπλοκο τα λες και δεν είναι.
Στα περισσοτερα υγρα τεστ για ΚΗ/GH βαζεις μεσα στο δοχείο 5ml νερο ενυδρειου και αρχιζεις να προσθετεις σταγονες απο το μπουκαλακι και μετρας σταγονες μεχρι να αλλαξει χρωμα το νερό..
ΑΝ μετρησες 6 σταγονες τοτε Gh=6... τοσο απλά.
Τι μάρκαι ειναι το τεστ?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
...και αν θέλεις (αφού πεις την μάρκα των tests) πες και πως κάνεις τις μετρήσεις ακριβώς.
Στο λέω γιατί μπορεί να την 'πατήσεις' εύκολα.
Λοιπόν: Το τέστ είναι της NUTRAFIN. Εχει δυό μπουκαλάκια,ένα για GH και ένα για ΚΗ.
Μετράς τις σταγόνες (όπως λέει ο netblues).
Λέει επίσης (που εκεί μπορεί να τα έκανα μούτι ) :
1)Για το GH: multiply the nr of drops by 20 to determine the General Hardnes in mg/l (ppm) as calcium carbonate (CaCO3).
2)Για το KH: multiply the nr of drops by 10 to determine the General Hardnes in mg/l (ppm) as calcium carbonate (CaCO3).
Δεν κατάλαβα το ...to determine... κλπ.(και χωρίς να γελάσετε, γιατί σας βλέπω , δεν ξέρω τι είναι το ppm), όπως και ούτε κατάλαβα γιατί μου έμπλεξε το CaCO3 μες τη μέση!
Πάντως το επί 20 δε μου έβγαζε κάτι λογικό για τιμή GH (6χ20=120 ???)
Πίσω λοιπόν, έχει ένα conversion table που λέει:Multiply GHorKH x 0,056. Το αποτέλεσμα μου έδωσε τα αποτελέσματα που έγραψα, που μου φάνηκαν πιο λογικά σαν τιμές, οπότε φαντάστηκα ότι απλά αυτό έλλειπε.
Είναι απλά όσες σταγόνες σταγόνες βάζεις, τόσο έχεις? Κιεγώ και έκανα ολόκληρη ιστορία και λάθος αποτέλεσμα έβγαλα?
Καλός ο αυτοσχεδιασμός, αλλά μάλλον να τον αφήσω για τη μαγειρική, ε???
Αν είναι έτσι λοιπόν, τότε ανάλογα με τις σταγόνες που έβαλα, έχω GH 6 ΚΑΙ KH 5 (τώρα αυτό είναι καλό ή κακό?)
Παράθεση:
Πες μας και για τα νιτρικά τι τιμή βρήκες και πως μέτρησες ;
NITRITE=<0,3 τέστ της Tetra. Οι οδηγίες είναι πολύ πιο καταννοητές (για μένα)...βάζεις 5ml,τόσες σταγόνες από το ένα μπουκαλάκι, τόσες από το άλλο και παριμένεις 5 λεπτά. Το υγρό το συγκρίνω με τα χρώματα της καρτέλας.
Το 5in1 πάλι της Tetra, αυτό με τα χαρτάκια, μου έδειξε 0 (πάλι με χρώματα)
AMMONIA=0 τέστ της Tetra,με ανάλογη διαδικασία.
Και τώρα ο βραχνάς μου, το ΝΟ3. Το υγρό τεστ είναι της Sera, και η διαδικασία ανάλογη με της Tetra (σταγονίτσες,χρωματάκια κλπ) Αυτό μου έδειξε πάνω από 40 (δεν έκανα τη δεύτερη διαδικασία για να δώ πόσο πάνω)
Της Tetra με τα χαρτάκια μου έδειξε 50
Βέβαια, γιαυτό, περιμένω να περάσει επιτέλους το ΙΚ να πλακωθώ στις αλλαγές.

Πεντακόσιες σελίδες post θα βγεί αυτό!!!
Αναμένω εναγωνίως την απάντησή σας.
Καλό απόγευμα.
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CASPER : 03-10-05 στις 16:19
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01890 seconds with 11 queries