Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 19-04-10, 21:17
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Δεν είπα ότι είναι και άχρηστα απλά εμένα δε με ενθουσίασαν.

Το να γίνει μια αστοχία στην σύνδεση στων πάτο της λίμνης η να φρακάρει από τα πολλά φυλά αν η λίμνη είναι κάτω από δέντρο θα δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα παρά ωφελεί.


Από κει και πέρα η περισσότερη που έχουν λίμνες πετυχημένες που τρέχουν εδώ και χρονιά με μοναδικό εξοπλισμό μια δυνατή αντλία φυσικό είναι να κοιτάνε με μισό μάτι όλα αυτά τα νέα συστήματα.

Γενικά είναι δύσκολο να πείσεις κάποιων για ένα σύστημα αν δεν του το δείξεις να δουλεύει.

Ερωτήσεις σχετικά με τα ΒOTTOM DRAIN AERATION+NEXUS.

1 Αφήνουν κανένα γόνο ζωντανό?
2 Χρησιμοποιείτε μονό σε λίμνες για ενήλικα Koi?
3 Μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε λίμνη με χρυσόψαρα? Η θα τα κάνει κιμά?
4 Χρησιμοποιείτε χειμώνα καλοκαίρι?
a) Αν ναι τότε υπάρχει μονίμως φασαρία και παρενόχληση στα ψαριά.
b) Αν όχι τότε των χειμώνα ο πάτος της λίμνης θα γεμίσει με φύλλα και λάσπη.

Γενικά αυτά τα συστήματα θεωρό ότι αρμόζουν σε ποιο τροπικές χώρες που η ηλιοφάνεια διαρκή περισσότερο και φυσικά έχουν θερμότερο κλίμα από ότι στην Ελλάδα.
Στην Κύπρο τα πράγματα σίγουρα είναι καλυτέρα σε θέμα θερμότητας.
Απλά επειδή τα θέματα αυτά τα παρακολουθεί και πολύς κόσμος από Ελλάδα ίσως θα πρέπει να μην παρασύρετε από συστήματα που ίσως εφαρμόζονται σε χώρες με τελείως διαφορετικές κλιματολογικές συνθήκες.
-------------------------
Μη φτάσουμε και στο άλλο άκρο ότι η κυπρίνοι δεν πρέπει να πέφτουν και σε ημι χειμέρια νάρκη. Πάνω από όλα τα ζωντανά αυτά χρειάζονται ησυχία για να μπορέσουν να ξεχειμωνιάσουν στον πάτο της λίμνης. (κάτι που κάνουν ανέκαθεν σαν είδος)

Το να έχεις στρεσαρισμένα ψαριά αλλά να ζουν και καλά με ποιο καθαρό νερό εμένα με κάνει να έχω της αμφιβολίες μου για το καλό που προσφέρουν αυτά τα συστήματα.

Το μονό καλό που προσφέρουν είναι λεφτά στης τσέπες σε όσους τα κατασκευάζουν.

Εδώ χομπιστες πλέων έχουν καταλάβει ότι η αντλίες πρέπει να κλείνουν των χειμώνα για ηρεμούν τα ψαριά και εμείς να βάζουμε μόνιμα κάτι που όσο νάνε και κάποιο θόρυβο θα κάνει και ρεύματα θα δημιουργεί.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη POURITANOS : 19-04-10 στις 21:17 Αιτία: Automerged Doublepost
 
Page generated in 0,01856 seconds with 11 queries