Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 05-06-11, 00:45
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Αφού οι παλιότεροι θαλασσινοί βαριούνται να σου απαντήσουν , να σου πω εγώ την καθόλου έγκυρη γνώμη μου.
Κι ας με διορθώσουν οι τεμπελχαναλατάδες που για να γράψουν πρέπει να υποβάλεις αίτηση με χαρτόσημο χε χε.

Συμφωνώ με το 120άρι, περισσότερες επιλογές κι ανοχές σε λάθη και σε απότομες αλλαγές συνθηκών από το 30άρι.

Εγώ θα άρχιζα με τον εξοπλισμό: φίλτρο, σκίμμερ, Α/Ο, φωτιστικό, κυκλοφορητές, ρεφρακτόμετρο και ανεμιστήρες (λόγω εποχής).
Και φυσικά αλάτι, άνθρακα κι αντιφώσφορο. Δηλαδή όλα μαζί. Τι ν' αφήσεις γι' αργότερα?? αφού όλα χρειάζονται...
Ε και μετά τι έμεινε?? Ο βράχος, ο αραγωνίτης και τα τεστάκια, άντε και κανά συμπλήρωμα Ca, Mg και ιχνοστοιχεία, κανα μπάφερ, αυτά.

Μια άλλη προσέγγιση είναι να πάρεις πρώτα τον βράχο, τον αραγωνίτη και τους κυκλοφορητές (+αλάτι βέβαια) και αργότερα να προμηθευτείς
τον υπόλοιπο εξοπλισμό, πχ το φίλτρο και το σκίμμερ μπορούν να περιμένουν για λίγο, αλλά στο τέλος θα χρειαστούν έτσι κι αλλιώς.
Κι όταν θα έχεις εξαντλήσει τον προϋπολογισμό σου, τότε θα διαπιστώσεις ότι θέλεις περίπου άλλα τόσα για ψάρια και κοράλια.

Τελευταίο μπορείς ν' αφήσεις τον θερμοστάτη (άστον για τον Σεπτέμβρη) και τις τροφές (στην αρχή τάϊζε αυτές του γλυκού και καμιά κατεψυγμένη).
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01820 seconds with 11 queries