Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #284  
Παλιά 12-08-16, 22:24
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Καλησπέρες Αγόρια
Το λοιπόν εγω δεν έχω μεγάλη εμπειρία ούτε τα ξέρω όλα απλά προσπαθώ να βοηθήσω κάνω δοκιμές (πειράματα) μετράω με τέστ για να κρίνω τα αποτελέσματα. Έχω καταλήξει όμως σε μερικά βασικά , αναγκαία πραγματα
1. Αεραντλία
2. φιλτρανση Μηχανική (πρώτη φαση) Βιολογική (δευτερη φαση) όσο μεγαλύτερη τόσο καλύτερα
3. Αντλίες όσο μεγαλύτερες τόσο καλύτερα
4. Τις UV (Τις χρησιμοποιώ) αλλά δεν νομίζω ότι είναι και αναγκαίες, θα το εξηγήσω παρακάτω

Αν η κατοικία μου ήταν κάπου πιο Νότια σίγουρα θα είχα bottom drain και εξωτερικές αντλίες (εσωτερικές όσοι χρησιμοποιείτε να αγοράζετε καλές γιατι πολλοί καταλήγουν να έχουν διαρροές ρεύματος και ψάρια με προβλήματα αν όχι θανάτους ) θα είχα φίλτρο nexus στανταρ και επειδή είμαι και σπασικλάκι και δεν μου αρέσει μόνο η μηχανική φίλτρανση θα είχα και μια μεγάλη βιολογική
Τι να κάνω όμως εδω στα Βορεια που δεν μπορώ να τα έχω αυτα γιατι τα ψάρια μου θα κατέληγαν παγάκια ..... και που δεν μπορώ να βάλω θερμοστάτη για τα κυβικά μου που θέλει 2.500 watt την ώρα.

Δεν είναι δύσκολα τα πραγματα βρε παιδιά , όρεξη θέλει το χόμπι μας και δουλειά γιατι μην νομίζει κανένας ότι επειδή έχει Κόι και μηχανήματα δεν θα λερώσει τα χεράκια του

Τι δεν είπα ??? αααα για τις UV φέτος αγόρασα τις λάμπες γιατι έχουν διάρκεια ζωης περίπου 1 χρόνο αλλά δεν τις άλλαξα ακόμα γιατι απο την μέρα που έφτιαξα το καινούριο μου φίλτρο δεν έμεινε ίχνος άλγης για να μην αναφερθω στο πόσο έχουν μειωθεί τα Νιτρικά Αν αξιωθω να το καθαρίσω αυτές τις μέρες θα βγάλω φωτό να δείτε τι κρατάει .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 13-08-16 στις 19:50
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,25714 seconds with 11 queries