Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #46  
Παλιά 02-08-12, 22:21
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Φίλοι μου τι να πούμε εμείς εδώ που έχουμε καεί κυριολεκτικά.
Τις δύσκολες μέρες που η θερμοκρασία βάραγε στους 44 βαθμούς όπως έλεγαν μέσα στο δωμάτιο είχα 34 το τσίλερ ρυθμισμένο να ανάβει στους 27 βαθμούς και να το ρίχνει στους 26 δούλευε ασταμάτητα και η θερμοκρασία αντί να κατεβαίνει ανέβαινε έφτασε μέχρι και 28.5 οπόταν άναβα το κλιματιστικό για αρκετές ώρες μέχρι να φθάσει η θερμοκρασία στους 26 βαθμούς να σταματήσει το τσίλερ να ξεκουραστεί για λίγο.

Αυτές τις μέρες η θερμοκρασία είναι γύρω στους 32 βαθμούς στο δωμάτιο και το τσίλερ εργάζεται συνέχεια αλλά η θερμοκρασία του ενυδρείου είναι 27,3 ακόμα και 27,5 .

Το ενυδρείο μου είναι 375 λίτρα και είναι φυτεμένο (ζούγκλα) με πάρα πολλά φυτά και έχω rainbow fish + corys + tetra.

Αυτή τη στιγμή που σας γράφω στο δωμάτιο έχει 31 βαθμούς το τσίλερ εργάζεται και η θερμοκρασία του ενυδρείου είναι 27,5 θα εργάζεται μέχρι το πρωί αλλά δεν πιστεύω ότι θα καταφέρει να το πάρει έστω και στους 26,5.

Φέτος έχουμε και αρκετή υγρασία………….

Αυτό το φαινόμενο δηλαδή να εργάζεται το τσίλερ και αντί να πέφτει η θερμοκρασία του ενυδρείου να ανεβαίνει πρώτη φορά συμβαίνει.

Το τσίλερ το έχω σχεδόν πέντε χρόνια και ποτέ δεν είχα πάνω από 27 βαθμούς γιατί αμέσως άρχιζε η κάθοδος της θερμοκρασίας και με λίγη βοήθεια από το κλιματιστικό το κρόταγε στους 26 βαθμούς.

Φέτος είναι το κάτι άλλο που συμβαίνει έχει αυξηθεί η θερμοκρασία του περιβάλλοντος με συνέπεια όλα να γίνουν άνω - κάτω

__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01659 seconds with 11 queries