Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 04-11-05, 15:04
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Φίλε Άκη ο καλύτερος τρόπος για να ξεπεράσεις μια απώλεια είναι η αγορά κάτι νέου, και στην προκειμένη περίπτωση ενός νέου blue tang, οπότε τέλος αυτό! Τώρα σχετικά με το θέμα μας, κοίτα τι γίνεται: τα ups υπολογιστών έχουν πολλά κακά (πχ χρόνος απόκρισης, πόσοι ξέρουν ότι διακοπή 0,5 του δευτερολέπτου ότι τα περισσότερα δεν την προλαβαίνουν και σβήνει το pc-και μην ακούσω ότι δεν προλαβαίνει να πέσει η τάση γιατί !!!) και ένα από αυτά είναι ο χρόνος που έχουν υπολογιστεί να δουλεύουν με τις μπαταρίες. Ξέρεις πόσο? Τόσο όσο να κλείσεις το πρόγραμμα που δουλεύεις και μετά να σβήσεις το pc. (αναφέρομαι σε ups με μία 12volt μπαταρία 7,2Αh) Όλα όσα σου λέω είναι έτσι ακριβώς και η θεωρεία είναι θεωρεία, η πράξη πάντα απέχει από τη θεωρεία (και όχι το αντίστροφο) για διάφορες αιτίες. Πχ όταν υπολογίζω εγώ ένα ρεύμα μπαταρίας ποτέ δε λαμβάνω υπόψιν μου ότι με την πάροδο του χρόνου η τάση της μπαταρίας διαρκώς πέφτει, άρα η πράξη έχει "δυσκολίες". Αν υποθέσουμε Άκη ότι ίσχυε η ΑΔΕ (αρχη διατήρησης ενέργειας) μόνο στο ηλεκτρικό μέρος το ups κενού φορτίου δε θα έσβηνε ποτέ, και αν έχεις κέφι κάνε το εξής πείραμα: ένα ups χωρίς τίποτα συνδεμένο στις εξόδους του και αμπερομέτρα το ρεύμα ηρεμίας. Εμένα το δικό μου με 2x12volt σε σειρά τραβάει 6.5Α, με το υπολογιστή ανοιχτό κοντά στα 30! Οι μπαταρίες, αν είναι και παλιές, άρα πεσμένες, πόσο λες να κρατήσουν? Τέλος να πω ότι τα ups που αγοράζουμε με 60-70€ είναι της πλάκας τελείως σε σχέση με τα καλά συστήματα που υπάρχουν και στα καλά συστήματα όντως τα πράματα είναι πολύ καλύτερα και πλησιάζουν σε αυτό που λες. Ποιος όμως δίνει 400€ για ups???

Και τέλος ΟΛΑ όσα λέω γίνονται στο μάθημα εργαστηριακή και βιομηχανική ηλεκτρονική 5ου εξαμήνου στη σχολή ηλεκτρολόγων μηχανικών (και μηχανικών υπολογιστών, όχι τίποτα άσχετο ) Αθήνας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01779 seconds with 11 queries