Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 21-03-16, 00:56
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Oblisgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Ok ρε παιδιά,
ΔΕΝ είμαστε όλοι... υπάρχουν και γηραιότεροι.
εγώ ρώτησα αν έχει κάνει κανείς μετακόμιση και πως την έκανε για να μου πει τι έκανε και αν του πέτυχε.

Anyway, την έκανα την μετακόμιση και όλα τρέχουν προς το καλύτερο.
Αυτό που γράφεις ακριβώς από κάτω για τις γαρίδες... ΔΕΝ το επιβεβαιώνει.
Μόνο μερικές γαρίδες χάθηκαν αλλά μικρο κακό.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ το μεγάλο κακό είναι ότι... κάποιοι που ασχολούνται με το ενυδρείο, αδιαφορούν για την αξία της ζωής... και οι ψυχές πουλιούνται φτηνά. Στην περίπτωση σου... μάλλον είναι αιτία το νεαρόν της ηλικίας (από τον τρόπο γραφής σου... έβγαλα το αυθαίρετα το συμπέρασμα.
Τώρα εχω πάνω από άριστη φίλτρανση νερού, και περισσότερο χώρο για το ενυδρείο γιατί όπως κατάλαβα μετά ήταν μεγαλύτερο ενυδρείο, μάλλον 80ρι.

Τώρα όσο αναφορά την ψαρο-σύνθεση, 4 ψάρια ήταν όλα και όλα, δεν νομίζω οτι υπάρχει πρόβλημα.
Το.. "ΔΕΝ νομίζω"... μπορεί όμως και να απέχει από την πραγματικότητα.
Δεν άξιζε και ιδιαίτερη ανάλυση μιας και δεν μπορούσα να βγάλω κάτι εκτός.

Να υποθέσω (και πάλι αυθαίρετα) ότι... αν στο μέλλον κάνεις παιδί, θα το κοιμίζεις στην λεκάνη της τουαλέτας ή στην μπανιέρα, γιατί ΔΕΝ θα μπορείς να του αγοράσεις κούνια, λόγω οικονομικής στενότητας;
Τα ψάρια έχουν ανάλογα με το είδος διαφορετικές ανάγκες σε συνθήκες νερού, θερμοκρασίας, ύπαρξη ομάδας κλπ. Υπάρχει και το προσδόκιμο ζωής του κάθε είδους... το οποίο (κανονικά), θα πρέπει να λαμβάνεται υπ' όψιν.
Διάβασε στα προφίλ τους τις απαιτήσεις των ειδών που έχεις και ΑΝ ΔΕΝ έχεις την δυνατότητα να τα φιλοξενείς όπως πρέπει, δώσε τα κάπου να σωθούν... ΔΕΝ είναι απαραίτητο, να τα ταλαιπωρήσεις μέχρι θανάτου.
Υπάρχουν είδη που μπορούν να ζήσουν άνετα στον χώρο που διαθέτεις (πχ. τα guppy)... και πάντα υπό την προϋπόθεση της παροχής των κατάλληλων συνθηκών... τα περισσότερα γκουράμι όμως (αν και ΔΕΝ έγραψες ποίο είδος έχεις)... ακόμα και οι "νάννοι"... απαιτούν περισσότερα από 100 λίτρα).
Γλύπτης και γλύφτης σαν είδος ΔΕΝ υπάρχουν σε ψάρι (ούτε και πλΑκόστομος)... πλέκο ή πλεκόστομοι... υπάρχουν αρκετά είδη.-

1. Guppy...
http://www.seriouslyfish.com/species/poecilia-reticulata/

2. Αλγοφάγο...
http://www.seriouslyfish.com/species/gyrinocheilus-aymonieri/

3. ΑΝ γράψεις και ποίο γκουράμι έχεις... θα σου βάλω link και για αυτό.-
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01978 seconds with 11 queries