Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 26-11-12, 05:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Κατ αρχας αυτο με το φωτισμο, θα επαναλαβω για πολλοστη φορα πως ο καθε ενας βρισκει τις ρουτινες που ισορροπει τα ενυδρεια του.
Εγω προσωπικα εδω και καμποσα χρονια σε ολα μου τα ενυδρεια κραταω 12 ωρες με το σκεπτικο πως αφου και τα ψαρια μου και τα φυτα μου προερχονται απο τον ισημερινο το σωστο ειναι να τους δωσω αυτες τις συνθηκες φωτισμου, με οσο γινεται καλυτερη προσομοιωση φασματος, ξεκινοντας με τα κοκκινα (οκ ροζ) μετα ενισχυοντας με κιτρινο και τελος παλι σβηνοντας σιγα σιγα στα κοκκινα, και αλγη δεν εχω δει. (φροντιζουν γι αυτο και τα φυτα γρηγορης αναπτυξης και τα Malaysian trumpet).
Εχει καταντησει βαρετο οταν βλεπουμε εναν ανθρωπο να θελει να φτιαξει καπως πιο "φυσικες" συνθηκες φωτισμου να του την πεφτουν τρομοκρατοντας τον με αλγες. (χωρια που οι συγκεκριμενες λαμπες που χρησιμοποιει δεν ευνοουν αλγες αλλα αναπτυξη φυτων)
Εκει που θα διαφωνισω καθετα ειναι οι 14 ωρες που ακουστηκαν αφου ποτε και πουθενα στον πλανητη Γη δεν υπηρξε τετοια φωτοπεριοδος
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01413 seconds with 11 queries