Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 06-04-22, 23:03
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω το υπόστρωμα αλλά θες τα θρεπτικά.του, μην κάνεις συνεχείς αλλαγές.
Καλύτερα φύτεψε και μετά νερό
Ευχαριστω Κωστα!


Σε σχεση με τα παραπανω παλι..

Διαβαζοντας το υπομνημα "Οι λογοι που πρεπει να κανουμε μετρησεις στο ενυδρειο μας!" , στην κατηγορια των αρχαριων του γλυκου νερου του "Γιώργος Κ" οπου γραφει :

"1) Αν προσθέσουμε CO2 (διοξείδιο του άνθρακα) είναι ένας τρόπος να μειωθεί το Kh μας και σε συνδυασμό με μια καλή τύρφη το Ph μειώνεται...
Για αυτό το λόγο αν χρησιμοποιούμε φιάλη CO2 θα πρέπει να είναι συνδεμένη με ένα Ph controller μια συσκευή που σταματάει αυτόματα την παροχή του CO2 όταν φτάσει το Ph στη τιμή που έχουμε ορίσει εμείς ως ελάχιστη."

Κοντρολερ θα βαλω για αρχη κ εχω κ πεν σχετικα καλο για να διπλοτσεκαρω ..
Σκεπτομενος οτι θα χρειαστω πιο μαλακο νερο ελεγα οτι θα παρω α/ο συντομα αλλα βλεποντας οτι δεν εχω κατι πρακτικο στο μυαλο μου για να αξιοποιησω το "βρωμικο" νερο και διαβαζοντας το παραπανω , μπαινω σε σκεψεις...τυρφης.

Ποση τυρφη βαζω στο φιλτρο για αρχη?

Αν ξεκινησω οντως με τυρφη κ παρω α/ο αργοτερα , απλα κοβω την τυρφη κ συνεχιζω με α/ο ..?

Δεν θελω να σκουρινω το νερο ομως...

Συντομα θα εχω και τα τεστ για να σας γραψω τις μετρησεις του νερου που εχω εδω. Δεν θα ηταν κακη ιδεα να εμενα στο νερο δικτυου στην τελικη αν βρω κατι που μου αρεσει..

Αν παρω α/ο (η βαλω τυρφη τελικα) λεω να βαλω Borboras brigittae / merah. Ψαχνουν συγκατοικο για κατω απο την ριζα...καμια ιδεα?
*Edit: Ακυρο για την τυρφη. θα παρω α/ο.

Αυριο παραλαμβανω τα φυτα. Δεν βρηκα πουθενα blyxa japonica οπου μου αρεσει πολυ αλλα βρισκονται καθοδον:

Anubias nana bonsai , Hydrocotyle tripartita sp. Japan ,Eleocharis sp. Mini , Pogostemon helferi, Hemianthus callitrichoides,Micranthemum micranthemoides , Didiplis diandra , Rotala macrandra ,Myriophyllum 'Guyana', Nesaea sp. 'Gold' , Riccia sp. Dwarf, Microsorium pteropus 'petite’, Rotala wallichii , Cryptocoryne balansae ,Bucephalandra "Mini Red" , Proserpinaca palustris Cuba ,Christmas moss ,Pistia stratiotes.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01658 seconds with 11 queries