Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 18-12-15, 09:56
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας παρουμε σαν δεδομενο οτι δεν γραφει παπ...ριες, ειναι ο τροπος που βγαινουν τα totm που το εγγυαται αυτο, αν δε μου εκανε εντυπωση, δεν θα το ανεβαζα. Εγραψα για καταριψη μυθων γι κατι που μαλλον δεν προσεξατε. Αναπληρωση προσθετει απο νερο βρυσης! Γραφει βεβαια οτι στην περιοχη του προερχεται απο πηγες. Μηπως λοιπον, αν εξασφαλιζαμε οτι το νερο της περιοχης μας δεν περιεχει τιποτα περιεργο, και προσθεταμε αυτο για αναπληρωση, τα ιχνοστοιχεια που θα προσθεταμε ετσι, ειναι αρκετα γι το ενυδρειο μας? Μηπως κανοντας τα παντα με το αποστειρωμενο νερο οσμωσης, απλα.χανουμε τον ελεγχο που τοσο αποζητουμαι, προσθετοντας στη συνεχεια ιχνοστοιχεια με "μαγικα" μπουκαλακια που δεν ξερουμε ουτε ποσο ουτε αν περιεχουν τιποτα χρησιμο; ειλικρινα αν και βαριεμαι να κουβαλαω και νερο γι αναπληρωση, ειμαι ετοιμος.να παω να παρω 2*20λιτρα μπετονια απο το βουνο, εξαλου ειναι πολυ πιο κοντα απο την θαλασσα που γεμιζω!
Θα αρχισουμε απο τα βασικα αυτο που λες για τους μυθος δεν υπαρχει!
Ολα ειναι λογια και μελετες!

Πολι σωστα το νερο της βρυσης εστω οτι ειναι στο βουνο και ειναι καθαρο εχει πολλα θρεπτικα στοιχεια και ιχνοστοιχεια!
Για παραδειγμα εγω το Νανο μου το κρατουσα με συπληρωμα νερου απο την βρυση και χορις αντιχλοριο πηγαινα για πιω νερο και αμα ηθελε νερο συπληρωνα απο το ποτηρι μου! Κρατουσε Kh mg Ca σχετικα σε καλα επιπεδα. Αλλα μηλαμε για Lps kai softies και οχι sps που φενεται να εχει ο φιλος!
Απο εκει και περα Το νερο της βρυσης μπορει να εχει το οτιδιποτε μεσα!
φυσικα το να πας μεχρι το βουνο η να κανεις 50χλμ γιανα μαζεψεις νερο για αναπληρωση ειναι fail καλυτερα κανε αλλαγη νερου πιο οικονομικα θα σου ερθει!
Αν παλι δουλευεις Balling δεν γινεται να μην κανεις αλλαγες οποτε οτι νερο και να βαζεις καλο ειναι!
Απλα η διαφορα με την οσμοση ειναι οτι σου βγαζει καθαρο ή νεκρω οπος ειχαν πει καποτε σε ενα φιλο μου νερο και ετσι προφυλασεις το ενυδρειο απο διαφορα!
Τα "μαγικα" μπουκαλακια δεν ειναι τυχαια σου προσφερουν ιδανικες ποσοτητες για το καθε τι που αναγραφετε στο μπουκαλακι!
Το νερο της βρυσης η του βουνου βοηθαει παρα πολυ της αλγες στο ενυδρειο!
δεν προκητε να βγαλεις συμπερασμαμε 40λτ νερου απο πηγη! Θα πρεπει να το κανεις αρκετο καιρο μεχρι να καταλαβεις τι παιζει απο αρνητικα και θετικα!Φυσικα ακομα και η αλλαγες νερου να συμπληρωνεις τετοιο νερο!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01693 seconds with 11 queries