Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 12-03-15, 11:30
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afg86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι εννοεις ? Τα ψαρια ειναι ταλαιπωρημενα απο αμμωνια ( παντως ποτε δεν εφτασε σε πολυ ψηλα επιπεδα ).
Τι μπορω να κανω για αυτα δηλαδη ? Υπαρχει καποια προοληπτικη θεραπεια ?
Απο την στιγμη που εγινε οτι εγινε και αφου ειχα και καποιες απωλειες , η λογικη λεει οτι θα τα χασω και αυτα. Ασχετα που τωρα ειναι στρωμενο. Μπορει να μην ακουγεται ωραια αλλα ειναι μια πιθανη εξελιξη.
Το αν βαλω ή οχι καποιες μη ασβεστολιθικες πετρες θα τα καταπονησει περισσοτερο ?
Το ενυδρειο ειναι 60λιτρο και εχω μεσα 9 φυτακια. Τι θα μπορουσα να κανω για να τα βοηθησω ?
Φίλε μου, αν όχι όλοι, οι περισσότεροι κάναμε τα ίδια λάθη όταν ξεκινήσαμε το χόμπι (και εγώ). Από εκεί και πέρα προσπαθούμε να βελτιώσουμε αυτή τη κατάσταση. Εφόσον εκτέθηκαν στην αμμωνία δεν υπάρχει κάτι προληπτικό πλέον, ή θα ανακάμψουν , αν ήταν μικρή η έκθεση, ή έπαθαν μη ανατρέψιμη ζημιά , και τότε ή θα πεθάνουν πιο γρήγορα από όσο είναι το προσδόκιμο της ζωής τους ή θα ζήσουν με κάποια αναπηρία. Παρόλα αυτά όμως , δεν έχουμε τη λογική πως αφού τους προκαλέσαμε κάποιο πρόβλημα να μη προσπαθούμε να βελτιώσουμε το υπόλοιπο της ζωής που τους έχει απομείνει. Και όλα αυτά δεν τα λέω για το αν θα βάλεις τις πέτρες ή όχι μέσα στο ενυδρείο, θεωρώ πιο σημαντικό να βελτιώσεις τις συνθήκες διαβίωσης τους, και όσο έχεις ασύμβατα είδη μέσα στο ίδιο ενυδρείο αυτό δεν είναι εφικτό. Στη προκειμένη περίπτωση θα πρέπει να κρατήσεις στο ίδιο ενυδρείο μόνο τα είδη που είναι συμβατά μεταξύ τους , και σε παραμέτρους αλλά και σε κοινωνικότητα. Ο μονομάχος είναι σχετικά μοναχικό ψάρι ή θέλει χώρο και κρυψώνες για να μην έχει άμεση οπτική επαφή με άλλα ψάρια και ταυτόχρονα θέλει μαλακό και όξινο νερό, σε αντίθεση με τα ζωοτόκα που θέλουν σκληρό και αλκαλικό νερό αλλά μπορεί και να στρεσάρονται από τυχόν επιθέσεις του μονομάχου. Και ήδη φαίνεται από τη συμπεριφορά του μονομάχου πως κάτι δεν πάει καλά, γιατί είπες πως συνέχεια κρύβεται και βγαίνει σπάνια, αυτό δεν είναι φυσιολογική συμπεριφορά, και είναι ένας δείκτης που μας προειδοποιεί. Για αυτό προτείνω να ασχοληθείς πρώτα με αυτό και μετά με τις πέτρες.
Φιλικά πάντα
Τάκης
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01639 seconds with 11 queries