Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 13-09-13, 09:04
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
προσωπικα σε δικες μου κατασκευες προτιμησα απλα τροχισμενο γιατι εχω διαβασει απο αρκετους οτι με το ρονταρισμα η ποιοτητα κολλησης αδυνατιζει λογο μικροτερης επιφανειας.
Απο την αλλη η σιλικονη δεν λειτουργει οπως οι κολλες που εφαρμοζονται στις επιφανειες που εφαπτονται, αλλα περισσοτερο κραταει με την ιδια της την επιφανεια, οποτε ΙΣΩΣ αυτο το σκεπτικο να ειναι λανθασμενο και τελικα το ροντε να προσφερει μεγαλυτερη επιφανεια κολληματος και οχι το αντιθετο.
Οπως και να χει στο θεμα ροντε vs απλα τροχισμενο ακομα και επαγγελματιες του ειδους εχουν αλληλοσυγκρουομενες αποψεις, οποτε μαλλον δυσκολα βγαινει ακρη...
Απο κει και περα δε γνωριζω αν το ρονταρισμα μπορει να προστατευσει απο καποιες αστοχιες υλικου με βαση αυτα που λεει ο Ιγνατειος, και αν ισχυει τοτε προφανως το ροντε ακουγεται καλυτερο, αλλα απο την αλλη υπαρχουν απειρα ενυδρεια που λειτουργουν χρονια απροβληματιστα με απλα τροχισμενα τζαμια οποτε μαλλον τετοιου ειδους αστοχιες πρεπει να ειναι μαλλον σπανιες.
Χωρις να ειμαι ειδικος λοιπον, το συμπερασμα που εχω καταληξει ειναι πως αν βαλεις σωστα τζαμια, κανεις σωστα κολληματα, χρησιμοποιησεις καλες σιλικονες και φτιαξεις γενικα καλη κατασκευη (με κοντρες αν χρειαζεται κτλ) θα εχεις και σωστο ενυδρειο χωρις φοβο προβληματων ειτε εχεις ροντε τζαμι ειτε απλα τροχισμενο, και η διαφορα τους προφανως ειναι μια λεπτομερεια η οποια δε θα κανει καποια διαφορα πλην απειροελαχιστων περιπτωσεων
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι λεπτομερεια,ειναι τα διπλα λεφτα,οποτε αντι να τα δωσω για ρονταρισμα,δεν τα δεινω για πιο παχυ γυαλι?

Συμφωνώ με τα λεγόμενα του nick 74 αλλά και με την παρατήρηση του kixlidatos
-------------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bouboulas : 13-09-13 στις 09:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01527 seconds with 11 queries