Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 28-09-06, 14:11
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή Aνορεξία σε οσκαρ

Καλημέρα έχω πάρει δύο όσκαρ εδώ και τρεις μήνες περίπου. Έχουν κόκκινο χρώμα και είναι περίπου 16 εκατοστά. Είναι αγορασμένα από το ίδιο μαγαζί και ήταν και τότε στην ίδια γυάλα. Ήταν και είναι πολύ φιλικά μεταξύ τους το περισσότερο καιρό. Κάποια στιγμή που ξεκίνησαν να μαλώνουν(δεν ξέρω γιατί έγινε αυτό ενώ ήταν πολύ φιλικά, δηλαδή έτρωγαν και κολυμπούσαν μαζί συνεχώς ) τα χώρισα για λίγο και τώρα και μία εβδομάδα περίπου τα έχω βάλει μαζί σε νέο ενυδρείο 300 λίτρων. Αρχικά ήταν σε ένα 200 λίτρων. Νερό βάζω από την βρύση και προσθέτω και λίγο αλάτι της sera. Το ph είναι γύρω στο 7.5. Για την ώρα είναι πάλι φιλαράκια. Δεν ξέρω άμα συνηθίσουν το νέο τους περιβάλλον αν θα ξαναμαλώσουν. Το πρόβλημα της ανορεξίας αρχικά του ενός και τώρα έχει κολλήσει και το άλλο ξεκίνησε πριν 15 μέρες περίπου και ενώ τα είχα ακόμα στο 200αρι. Πάντα ήταν πολύ ορεξάτα και χαρούμενα την ώρα του φαγητού. Τα τάιζα μία φορά το πρωί και κάποιες φορές και απόγευμα με τα μεγάλα στικς της sera για κιχλίδες. Μία μέρα αποφάσισα να τους δώσω και κάτι βιταμίνες σε υγρή μορφή της sera. Έβαλα καμιά 20αριά σταγόνες πάνω στα στικς που θα τους έδινα. Αυτά αρχικά τα φάγανε με μεγάλη λαιμαργία αλλά σε δευτερόλεπτα τα έφτυσαν. Από τότε το ένα και τώρα και το άλλο δεν θέλουν καμιά κατεργασμένη τροφή. Τη βάζουν στο στόμα και μετά την φτύνουν. Δοκίμασα και κατεψυγμένη γαρίδα και σολομό. Τα ίδια. Από χθες ξεκίνησα να τους βάζω υγρό σκόρδο της seachem μπας και τους ανοίξει η όρεξη πάλι. Καμιά άλλη ιδέα έχει κανείς ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 28-09-06 στις 14:21
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02320 seconds with 11 queries