Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 11-04-13, 20:10
Το avatar του χρήστη samgr
samgr Ο χρήστης samgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή Καθαρισμός εσωτερικού φίλτρου εξαμήνου

Εχω συμπληρώσει εξάμηνο από την τελευταία αλλαγή setup και πρέπει να κάνω τη ρουτίνα συντήρησης 6μήνου του φίλτρου μου .Πρόκειτε για το εσωτερικό φίλτρο του Lido 120 στο οποίο είχα βαλει 1 ή 2 λίτρα siporax (ή κάποιο πορώδες υλικό, μακαρόνι που μοιάζει με siporax , sorry δεν θυμάμαι), από πάνω το πράσινο σφουγγάρι που υπάρχει στα φίλτρα της Juwel και από πάνω αλλάζω στις εβδομαδιαίες αλλαγές χύμα ενυδριακό υαλοβάμβακα.

Λοιπόν σκέφτομαι να κάνω τα εξής:

1. Μετακίνηση του καπακιού

2. Aφαίρεση 10% νερού (για να κατέβει η στήλη νερου και να μπορώ να δουλευω πιο άνετα στο γεμάτο ενυδρείο με ψάρια , το εσωτερικό φίλτρο )

3.Αφαίρεση όλων των υλικών , βρόμικο υαλοβάμβακα , σφουγγάρι , διχτάκι με siporax (αυτό φαβάμαι πιο πολύ απόλλα !!!! σε τι κατάσταση θα είναι και το διχτάκι και τα υλικά μεσα ) και τοποθέτηση τους στο κουβά με το νερό από το ενυδρείο

4.Κρατάω μπόλι από τα υλικά (Δεν το χω κάνει ποτέ, δηλαδή δεν ξέρω τι ποσότητα κρατάω από τα βιολογικά υλικά, δεν ξέρω αν κρατάω και "μούργα" από τα υλικά , δεν ξέρω που πρέπει να τα τοποθετήσώ για εκείνο το χρονικό διάστημα για να μη χαθεί η βιολογία τους )

5.Μεταφέρω το σφουγγάρι και τα εναπομήντα siporax στη μπανιέρα και τα καθαρίζω με καυτό νερό .

6. Καθαρίζω με την ευκαμπτη σκούπα τις σωληνώσεις του κενού φίλτρου (Άλλο σοβαρό θέμα !!!Υπάρχει τρόπος να μην μου γεμίσουν το ενυδρείο τα απόβλητα από αυτή τη διαδικασία με τη σκούπα ; )

7. Αφαιρώ το κυκλοφορητή του φίλτρου και τον καθαρίζω και αυτόν σχολαστικά .

8.Αφαιρώ επιπλέον 30% , κάνοντας σκούπα βυθού

8.Συμπληρώνω καινούρια αγορασμένα siporax στο καθαρό δοχείο του φίλτρου, προσθέτω τα πλημενα siporax , βάζω το μπόλι και από πάνω το σφουγγάρι (μπορεί να βάλω και καινούριο )

9.Προσθέτω το προετοιμασμένο νερό από το βαρέλι

Η ρουτινα εξαμήνου που προτείνει η Juwel είναι εντελώς διαφορετική καθώς και η συνθεση των υλικών του φίλτρου που έχει είναι τελείως διαφορετική και δεν είναι μακαρόνι σφουγγάρι και χύμα υαλοβάμβας.

Θα ήθελα τις συμβουλές και τις προτάσεις σας για όλα τα παραπάνω
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01606 seconds with 11 queries