Θέμα: Pocket PH Pen
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 04-12-12, 01:41
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παιδιά να θέσω και εγώ την άποψή μου αν και είναι διαφορετική από την δική σας. Νομίζω πως είναι καλό να ακούγονται όλες οι απόψεις - εμπειρίες. Εγώ ένα σαν το πρώτο που έβαλε ο φίλος. Το πήρα γύρο στα 15€ και το έχω κάπου στους 3-4 μήνες. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Κάνω μετρήσεις κάθε εβδομάδα και βγαίνουν σωστές. Τον καλυμπράρισα την πρώτη φορά και από τότε κάνω έναν έλεγχο μια φορά το μήνα όπου διαπιστώνω ότι δεν χρειάζεται καλυμπράρισμα. Τώρα τελευταία μου έκανε κάτι νούμερα κατά το καλυμπράρισμα. Το έφτιαχνα στο 4 για παράδειγμα και στο 6,86 μου έδειχνε 6,7 ή το ανάποδο. Το έφτιαχνα δηλαδή στο 6,9 και στο 4 μου έδειχνε 4,1 - 4,2. Ρώτησα και μου είπανε πως με τα πολλά καλυμπραρίσματα (τον πρώτο μήνα το έλεγχα πριν από κάθε μέτρηση) χάλασα τα υγρά. Πήρα από το petcumulus υγρά και πραγματικά μου δείχνει σε όλα σωστά (4-7&10)!!! Εγώ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από αυτό το φθηνό πραγματάκι. Δεν ξέρω, έτυχε; Τι να πω;
Να σημειώσω ότι πριν την μέτρηση το ξεπλένω καλά στο νερό του ενυδρείου και την μέτρηση την κάνω σε πλαστικό ποτήρι. Βάζω δηλαδή νερό ενυδρείου σε ένα πλαστικό ποτήρι και το αφήνω μέσα για κανα 5λεπτο. Αφού τελειώσω το ξεπλένω με αποσταγμένο νερό, γεμίζω το καπάκι του με αποσταγμένο νερό και το κλείνω. Αυτό το κάνω γιατί μου είπαν πως τα άλατα καταστρέφουν τον αισθητήρα του. Έτσι το πλένω με αποσταγμένο και το αφήνω με αποσταγμένο στο καπάκι για να μην ξεραίνεται.

ΥΓ Δεν θέλω να αποπροσανατολίσω το φίλο, απλά την εμπειρία μου είπα. Μόλις πάρω το CO2 θα βάλω και εγώ PH controller. Αυτό όμως όχι γιατί δεν είμαι ευχαριστημένος από το μικρούλι που έχω αλλά γιατί θέλω να ελέγχω την ηλεκτροβάνα.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01408 seconds with 11 queries